Aparat retencyjny – jak długo?
Kategorie:

Aparat retencyjny – jak długo?

Ładnie wyglądające zęby to marzenie wielu ludzi. To właśnie z tego powodu każdego dnia poświęcają ich czyszczeniu wiele uwagi, szczotkując je czy też używając nici dentystycznych. Wiedzieć jednak trzeba, że w pewnych sytuacjach nawet najlepsza higiena jamy ustnej nic nie pomoże w zakresie poprawienia wyglądu zębów i zabezpieczenia ich przed zniszczeniem. Często bowiem pacjenci zmagają się z nieprawidłowym zgryzem, czyli krzywo ustawionymi zębami. Jedynym sposobem usunięcia takiej wady jest noszenie aparatu ortodontycznego i retencyjnego. O ile ten pierwszy jest stosunkowo dobrze znany, tak już jednak o drugim sporo osób nic nie wie. Aparat retencyjny jak długo trzeba go nosić i co warto o nim wiedzieć?

Aparat retencyjny – czym jest i czy trzeba go nosić?

Aparat retencyjny jak długo trzeba go mieć na swoich zębach? Zanim przejdzie się do omawiania tej kwestii, na samym początku zrozumieć trzeba to, jak konkretnie przebiega proces leczenia zębów w postaci zmiany ich pozycji, a także, z jakiego powodu jest to tak ważne, aby zęby były poprawnie ułożone.

Wada zgryzu to ogromny problem, z którym zmagają się ludzie na całym świecie. Wielu osobom wydaje się, że zęby są bardzo stabilne i trudno jest spowodować zmianę ich pozycji. Jest to jednak duży błąd, ponieważ wystarczy utrata jednego zęba, a to spowoduje, że pozostałe stracą oparcie i zaczną się przesuwać. Oczywiście wada zgryzu jest także wynikiem różnych chorób, a przede wszystkim uwarunkowań genetycznych. Innymi słowy, brzydkie zęby można odziedziczyć po rodzicach.
Wiedzieć jednak trzeba, że istnieją pewne metody pozwalające taką wadę naprawić. W tym właśnie celu zakładane są aparaty ortodontyczne, które mocowane są na zębach na stałe i należy je nosić przez wiele miesięcy, a nawet lat. Wywierają one bardzo delikatnie, lecz jednostajnie nacisk na poszczególne zęby, w efekcie czego dochodzi do ich przesuwania się.

Oczywiście aparat ortodontyczny nie jest zakładany do końca życia i po zakończonym okresie leczenia stomatolog go z zębów zdejmuje. Nie oznacza to jednak tego, że kończy tym samym proces ustawiania zgryzu. Ten nadal pozostaje chwiejny i zęby mogą zmienić swoją pozycję. Żeby tego uniknąć i nie zaprzepaścić efektów często wieloletniego leczenia, pacjenci zakładają na swoje zęby retainery. Ich celem jest ustabilizowanie zębów i utrwalenie ich nowej pozycji, aby nie dochodziło do powtórnego powstania wady zgryzu. Jest to więc kluczowy, ostatni etap leczenia, którego nie można pominąć, ponieważ wiele czasu i pieniędzy pójdzie na marne, jeśli retainera nie będzie się nosiło. Aparat retencyjny jak długo należy go nosić? Jak się okazuje, jest to kwestia dość skomplikowana i ustalana indywidualne dla każdego pacjenta. Warto więc poświęcić jej nieco więcej uwagi.

Jak długo trzeba nosić retainer?

Przez jak długi czas nosi się klasyczny aparat ortodontyczny? Wszystko w tym wypadku zależne jest od danego pacjenta, czyli od jego wieku i zakresu zmian, które będzie się aparatem wykonywało, a także od wybranego typu aparatu. Przeważnie jednak taki aparat należy nosić na zębach przez około 2-3 lata. Bywa oczywiście, że czas ten jest krótszy, lecz także dłuższy.
Wiele osób zastanawia się zatem, jak to wygląda w przypadku utrwalania efektów pracy aparatu ortodontycznego, czyli przez ile miesięcy należy mieć na zębach retainer. Czy jest to podobny czas? A może wystarczy tylko kilka dni i tym samym zakończy się prostowanie zębów? Aparat retencyjny jak długo trzeba go używać? Jak się okazuje, podobnie jak w przypadku klasycznego aparatu, tak i w tym wypadku kwestia długości noszenia jest indywidualna dla każdego pacjenta. W przeważającej większości jest to połowa czasu, który nosiło się aparat stały. Jeśli więc miało się go na zębach przez rok, to retainer będzie trzeba nosić przez pół roku.
Oczywiście nie zawsze połowa czasu wystarcza i zdarzają się od tego pewne wyjątki. Czasem retainer musi być noszony znacznie dłużej. Bywają i takie sytuacje, gdy zęby pacjenta pozostaną przez dłuższy czas niestabilne i trzeba będzie aparat retencyjny nosić nawet do końca życia.

Ile kosztuje aparat retencyjny?

Jak zatem doskonale widać, leczenie wady zgryzu jest procesem bardzo długim, a także dość nieprzyjemnym. Konieczność posiadania w jamie ustnej przez tak długi czas dodatkowego, nienaturalnego elementu może rodzić wiele frustracji. Co więcej, aparaty wymagają także dość sporej uwagi, ponieważ należy je szczególnie uważnie czyścić i dbać o ich stan.
Problemy te nie są jednak jedynymi. Bardzo dużą przeszkodą do przeprowadzenia takiego leczenia jest jego koszt. Aparat retencyjny jak długo trzeba nosić? To już wiemy, lecz oprócz tego dowiedzieć się trzeba, ile aparat retencyjny kosztuje.

Czy jest to duży wydatek?

Klasyczny, noszony przez pierwszy etap leczenia aparat to wydatek najczęściej na poziomie kilku tysięcy złotych. Na szczęście retainery są znacznie tańsze i zwykle kosztują kilkaset złotych. Co jednak bardzo ważne, wielu stomatologów ich koszt wlicza w ogólną cenę leczenia, więc tak naprawdę tego dodatkowego wydatku zupełnie się nie odczuwa.