Mogłoby się wydawać, że torbiele nie są niczym groźnym, ale mogą stać się bardzo problematyczne, szczególnie jeśli pojawią się w jamie ustnej. W torbieli znajdują się różne substancje, w zależności od jej rodzaju. Trudno jednak wykryć ją w początkowym stadium ze względu na brak objawów. Jeśli ktoś regularnie odwiedza gabinet stomatologiczny i wykonuje profilaktycznie badania, to można szybko wykryć patologiczne zmiany w obrębie jamy ustnej. To z kolei umożliwia uchronienie się przed szeregiem groźnych konsekwencji. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana torbiel zęba, tym lepiej dla pacjenta. Warto dowiedzieć się, jakie ma torbiel zęba przyczyny i objawy oraz w jaki sposób się to leczy.
Co to jest torbiel zęba? Po czym można ją poznać, czyli jakie daje objawy?
Torbiel zęba może przyczynić się do powstania wielu szkód, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Do jej powstania dochodzi w kościach szczęki i żuchwy. Należy od razu zaznaczyć, że torbiel nie pojawia się z dnia na dzień ani nawet z tygodnia na tydzień. Jest to proces powolny. Niestety w większości przypadków torbiele zębowe rozwijają się bezobjawowo, przez co do gabinetu stomatologicznego trafiają pacjenci z zaawansowanym stadium zmian patologicznych. Torbiel może spowodować wiele szkód w organizmie. Pacjenci zgłaszają się do dentysty z silnym bólem, który nie pozwala im normalnie funkcjonować. Nawet połykanie kolejnych tabletek przeciwbólowych nie przynosi ukojenia. Wymagana jest interwencja lekarza. Dopiero w późniejszym stadium dochodzi do rozrostu torbieli, która zaczyna się uwidaczniać.
Można ją poznać po uwypukleniu się kości lub dziąsła. Jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy, że w zmienionym miejscu dzieje się coś niepokojącego. Na tym oczywiście problemy się nie kończą. Rozwijająca się torbiel sprawia, że dochodzi nawet do przemieszczania się sąsiednich zębów. Charakterystyczne przy torbieli zęba jest odczuwanie bólu, zwłaszcza podczas gryzienia. U wielu osób dochodzi do opuchnięcia miejsca, w którym doszło do powstania zmiany patologicznej. Zaobserwować można również asymetrię twarzy, której wcześniej nie było. Rozchwianie zębów to jedno, ale dochodzi nawet do złamań patologicznych. Trzeba też liczyć się z możliwością wypływania treści ropnej z torbieli. Jeśli osiągnie ona większe rozmiary, to będzie można ją wyczuć w szczęce w postaci kulistej. Z kolei zmiana patologiczna umiejscowiona w żuchwie przyjmuje formę owalną.
Jakie ma torbiel zęba przyczyny? Dlaczego dochodzi do jej powstania?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie ma torbiel zęba przyczyny, czyli co powoduje powstawanie nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęściej do jej rozwoju dochodzi na skutek objęcia stanem zapalnym tkanek okalających ząb. Oczywiście przejściowy stan zapalny nie jest groźny. Problem pojawia się, gdy ma on charakter chroniczny. Jeśli ktoś bagatelizuje sygnały ostrzegawcze wysyłane przez organizm, że dzieje się coś niepokojącego w jamie ustnej, to niestety trzeba potem liczyć się z negatywnymi konsekwencjami swojego zaniedbania. Nierzadko do rozwoju torbieli zęba dochodzi w wyniku nieleczonej próchnicy. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej wnikają w głąb zęba, atakują tkanki, z czasem zaczynają siać spustoszenie w całym organizmie. Osoby niedbające właściwie o higienę jamy ustnej muszą liczyć się z powstaniem w szeregu problemów, wśród których znajduje się między innymi torbiel zęba.
Niektórzy niestety stronią od gabinetu stomatologicznego, omijają go szerokim łukiem i odwiedzają lekarza wyłącznie w kryzysowej sytuacji, gdy ból staje się już nie do zniesienia. Zmiany patologiczne mogą być już jednak tak rozległe, że leczenie staje się długotrwałe, bolesne i kosztowne. Można jednak tego uniknąć, temu właśnie służy profilaktyka. Regularne wizyty kontrolne u dentysty pozwalają na wykrycie nieprawidłowości w jamie ustnej we wczesnym stadium. Można w ten sposób zapobiec doświadczeniu wielu nieprzyjemnych dolegliwości, Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną powstawania torbieli zęba mogą być nawet choroby, które nie mają z nim zbyt wiele wspólnego. Jeśli ktoś zmaga się przykładowo z chronicznymi schorzeniami nosa lub gardła, to zwiększa się ryzyko rozwoju torbieli.
Jakie są rodzaje torbieli zębopochodnej?
Torbiele zębopochodne niejedno mają imię. Wyróżnia się wiele rodzajów tego typu zmian patologicznych. Można mówić o torbieli korzeniowej, zawiązkowej, rogowaciejącej, przyzębia, dziąsłowej. Różnią się one od siebie pod wieloma względami, dlatego trafna diagnoza to podstawa. Dopiero po poznaniu prawdziwego źródła problemu można dobrać skuteczną metodę leczenia. Torbiele korzeniowe dotyczą głównie przednich zębów. Do ich powstania przyczyniają się przede wszystkim chroniczne stany zapalne tkanek. Nierzadko powodem rozwoju torbieli korzeniowej jest zainfekowanie miazgi zębowej. W przypadku zębów zatrzymanych relatywnie często pojawia się torbiel zawiązkowa. Niewłaściwie wyrzynający się ząb powoduje powstawanie zmian patologicznych w żuchwie. Bardzo niebezpieczna jest torbiel rogowaciejąca, która ma charakter nowotworowy. Powiększająca się torbiel przyczynia się do uszkodzenia kości. Jeśli kieszonka dziąsłowa zostaje zajęta stanem zapalnym, to może dojść do rozwoju torbieli przyzębnej. U niemowląt często diagnozuje się torbiel dziąsłową. Znalezienie źródła problemu to jedno, ale po dowiedzeniu się, jakie ma torbiel zęba przyczyny, trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jak leczyć torbiel na zębie?
Wiedząc już dobrze, jakie ma torbiel zęba przyczyny, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób się ją leczy. Terapię dobiera się oczywiście w oparciu o rodzaj torbieli i stopnia zaawansowania zmiany patologicznej. Czasem nie wystarczy leczenie farmakologiczne i trzeba usunąć torbiel chirurgicznie. W niektórych przypadkach koniecznością staje się usunięcie zęba. Torbiel zawsze wycina się wraz z jej torebką. Jeśli znajduje się ona w korzeniu zęba, to wdraża się zwykle leczenie ortodontyczne. Jest wiele sposobów na pozbycie się torbieli. Przykładem będzie zabieg resekcji wierzchołka korzenia.