Spuchnięte dziąsło przy 6 - jak sobie z nim poradzić?
Kategorie:

Spuchnięte dziąsło przy 6 – jak sobie z nim poradzić?

Avatar
Opublikowane przez 314-dev

Spuchnięte dziąsło przy 6 może być powodem do niepokoju. To przypadłość, która najprawdopodobniej będzie wymagała specjalistycznego leczenia, bo przecież opuchlizna nie pojawia się bez powodu i zwykle sama nie znika. Do tego trzeba też pamiętać, że jej pojawieniu się może towarzyszyć ból i bardzo nieprzyjemne uczucie obrzmienia. Jak sobie poradzić ze spuchniętym dziąsłem przy 6?

Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?

Przyczyny opuchnięcia dziąseł mogą być różne. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę gingiwitis, czyli zapalenie dziąseł. Stan ten spowodowany jest nagromadzeniem płytki nazębnej, co prowadzi do obrzęku i zaczerwienienia. Najczęściej jest to skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Możliwe, że tylnych zębów nie szczotkujesz wystarczająco dokładnie. Inną przyczyną, jaką może mieć spuchnięte dziąsło przy 6, jest periodontitis. Tak nazywane są choroby przyzębia, które następują już po pojawieniu się zaawansowanego zapalenia dziąseł. Takie zmiany mogą prowadzić do uszkodzenia struktury zębów i kości. Kolejną przyczyną opuchlizny mogą być infekcje zębów np. ropień przy korzeniu. Do tego warto wiedzieć, że opuchliznę może spowodować przyzębna torbiel lub guz. Nie można też wykluczyć czynników mechanicznych, bo opuchlizna jest naturalnym ich rezultatem. W celu postawienia diagnozy najlepiej udać się do stomatologa.

Spuchnięte dziąsła przy 6 – czy wymaga leczenia?

Spuchnięte dziąsło przy 6 jest czymś wyjątkowo bolesnym. Może utrudniać mówienie i spożywanie pokarmów. W skrajnych przypadkach może ono być tak duże, że będzie widoczne z zewnątrz w strukturze twarzy. Opuchliznę można spróbować usunąć lub zmniejszyć przy pomocy domowych sposobów, ale z pewnością nie poradzą sobie one z podstawową przyczyną wystąpienia problemu. Z tego powodu konieczne jest udanie się do stomatologa, który postawi diagnozę i przygotuje plan leczenia. W ten sposób można usunąć także przyczynę pojawienia się opuchlizny i zmniejszyć ryzyko jej powrotu. Warto dodać, że w przypadku infekcji i stanów zapalnych konieczne jest leczenie farmakologiczne, bez którego problem z pewnością nie zostanie rozwiązany.

Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?

Leczenie opuchlizny można przeprowadzić na wiele sposobów. Przede wszystkim należy sięgnąć po naturalne sposoby, które mogą pomóc zmniejszyć najbardziej uciążliwe objawy. Warto pamiętać o możliwości zastosowania płukanek z szałwii, rumianku lub roztworu wody utlenionej. Ich zadaniem jest szybkie złagodzenie bólu. Poza tym należy pamiętać o regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów, które powinno być wsparte przez używanie nici dentystycznej. W ten sposób można usunąć bakterie i resztki jedzenia z trudnodostępnych miejsc. Warto także pamiętać o regularnym przeprowadzaniu profesjonalnego czyszczenia zębów oraz ich higienizacji. Ich zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego oraz nagromadzonej płytki bakteryjnej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Dobrze jest wprowadzić także zmiany w swojej diecie oraz zrezygnować z palenia tytoniu.