Ruszające się zęby - co robić
Kategorie:

Ruszające się zęby – co robić?

Z całą pewnością każdy przynajmniej raz zauważył u siebie sytuacje, gdy jego ząb delikatnie się poruszał. Jest to zjawisko jak najbardziej normalne, które zapobiega uszkadzaniu się zębów. Jeśli zęby byłyby osadzone w kości i dziąśle zbyt sztywno, mogłoby dochodzić do ich naprężeń, a w efekcie tego do łamania się. Problem jednak zaczyna się wtedy, gdy ząb zaczyna poruszać się zbyt mocno. Może wtedy dojść do jego rozchwiania i wypadnięcia. Ruszające się zęby – co robić i jak je naprawić?

Co zrobić na ruszające się zęby?

Ruszające się zęby – co robić i jak się zachować? Jakie kroki należy przedsięwziąć, gdy zauważy się u siebie ruszający się ząb? Podstawową sprawą w tej sytuacji jest to, aby nie panikować i nie starać się samodzielnie naprawiać swojego zęba. Jeśli będzie się go dotykało, a także przesuwało, sprawdzając jego stan, może dojść do dalszego rozchwiania i powstawania sporych trudności w przywróceniu jego poprawnej pozycji i stabilności.
Podstawą sprawą, o której należy się dowiedzieć, gdy jeden z zębów stanie się ruchomy, to dowiedzenie się, jaka może być tego przyczyna. Jak się bowiem okazuje, w zależności od tego, co się dokładnie stało, konieczne może być zastosowanie różnych sposobów leczenia.
Jedną z częściej spotykanym przyczyn ruchomości zęba jest jego mechaniczne uszkodzenie. Może to być spowodowane uderzeniem lub też upadkiem. Równie często zdarza się także to, że ząb zaczyna tracić swoją stabilność w wyniku nieprawidłowego ułożenia się okolicznych zębów w linii zębowej. Oczywiście takie zjawisko może być spowodowane także przez nieprawidłowe leczenie czy też może być efektem zaniedbania ze strony samego pacjenta i zbyt późne udanie się do lekarza po pomoc w walce np. z próchnicą.

Leczenie ruchomości zębów

Ruszające się zęby – co robić i jak je naprawić? Jeśli zauważy się u siebie poruszający się ząb, czym prędzej należy udać się po pomoc do specjalisty. Lekarz po dokonaniu oceny zęba i przeprowadzeniu wywiadu podejmie kolejne kroki. Często zdarza się tak, że po dokonaniu wstępnej oceny lekarz decyduje się nie podejmować na razie żadnego działania. Jeśli ząb utrzymuje swoją pozycję i nie wpływa negatywnie na życie pacjenta, nie ma ku temu powodów.
Inaczej jednak wygląda sytuacji, jeśli ząb grozi wypadnięcie lub też wyraźnie utrudnia codzienne życie, powodując np. seplenienie się. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia mającego na celu ustabilizowanie pozycji zęba. Jak tego można dokonać?
Leczenie takiego problemu może przebiegać na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim stosuje się różnego rodzaju wzmocnienia zęba, lecz również tkanki dziąsła otaczającego go, aby ząb ustabilizować i zminimalizować jego wychyły. Jeśli przykładowo problem ten dotyczy jedynek, bardzo często stosuje się tzw. szynę stabilizującą, która zakładana jest z drugiej, niewidocznej strony zębów.

Czy można uratować ruszający się ząb?

Wiele osób martwi się tym, że ruszający się ząb im wypadnie. Jak się jednak okazuje, jeśli tylko odpowiednio szybko uda się z tym problemem do lekarza, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ząb się uratuje. Nowoczesne rozwiązania medyczne pozwalają na to, aby skutecznie ustabilizować jego pozycję.