W pewnym wieku utrata zębów nie jest niczym dziwnym. Czasami jednak tracimy zęby z powodu urazu mechanicznego. Zdarza się to ludziom młodym i zdrowym. Co można poradzić w takiej sytuacji? Czy konieczne jest wykonanie korony, licówki lub mostu dentystycznego?
Co to jest reimplantacja?
Z utratą zębów w pewnym wieku można się pogodzić. Jest to proces naturalny. Zdarza się jednak, że z powodów wypadków tracimy zdrowe zęby. Może się to przydarzyć każdemu i to nawet w najzwyklejszych codziennych sytuacjach. Nie znaczy to jednak, że nie można naprawić szkód.
Reimplantacja zęba nazywana jest również replantacją. Jest to zabieg, który polega na ponownym umieszczeniu zęba na dawnym miejscu. Dzięki temu nadal można cieszyć się pięknym uśmiechem.
Zabieg musi być wykonany bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić zęba. Pacjent otrzymuje znieczulenie, by sytuacja była jak najbardziej komfortowa dla niego i nie wiązała się z bólem.
Reimplantacja zęba – rodzaje
Reimplantacja zęba może być zamierzona lub wskutek urazu.
Reimplntacja po urazie polega na umieszczeniu utraconego zęba w zębodole. Najczęściej do utraty zębów dochodzi w trakcie wypadków komunikacyjnych. Narażone są również nastolatki oraz dzieci, które spędzają aktywnie czas na dworze. Nie można zapomnieć o osobach, które czynnie uprawiają sport. Do wybić zębów często dochodzi u osób, które trenują sporty walki. Warto jednak pamiętać, że nawet jazda na rowerze czy rolkach może skończyć się utratą zęba.
Reimplantacja zamierzona polega na usunięciu zęba przez dentystę. Jest to zabieg, do którego pacjent jest specjalnie przygotowywany. Ważne jest, by zabezpieczyć pacjenta przed wszelkimi skutkami ubocznymi. Antybiotykoterapia zmniejsza ryzyko zakażenia oraz dostania się bakterii do krwiobiegu.
Po usunięciu zęba sprawdza się stan przyzębia, usuwa złogi nazębne po czym odkaża jamę ustną. Powtórne wstawienie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym, które nie tylko niweluje ból, ale również ułatwia prace dentyście.
Trzeba pamiętać, że reimplementacja zęba jest zabiegiem, który trzeba wykonać bardzo ostrożnie i delikatnie. Lekarz stomatolog wykonuje precyzyjną pracę. Pacjent, który nie siedzi nieruchomo może utrudniać to zadanie.
Cały zabieg jest wykonywany w warunkach sterylnych, a ząb zostaje zabezpieczony w fizjologicznym roztworze soli. Dzięki temu mamy gwarancję, że komórki ozębne nie zostaną uszkodzone.
Reimplantacja zęba – liczy się każda minuta
Ponowne wstawienie zęba, który został uszkodzony mechanicznie również jest możliwe. Trzeba jednak wiedzieć, że bardzo ważny jest czas wykonania zabiegu.
Wybity ząb należy przemyć wodą. Tak samo należy zrobić z zębodołem. Chcąc uratować korzeń zęba, który nie może wyschnąć, należy ząb umieścić w zębodole. Nie należy zęba czyścic szmatką, umieszczać w pojemniku czy zawijać w ligninę.
Największe szanse na powodzenie zabiegu mają osoby, które dotrą do dentysty w ciągu 30 minut. Jeżeli ząb zostanie umieszczony w zębodole, czyli środowisku naturalnym, jest szansa że uda się go uratować nawet po godzinie.