Próchnica butelkowa - objawy i przyczyny
Kategorie:

Próchnica butelkowa – objawy i przyczyny

W ostatnich latach popularną chorobą jest próchnica butelkowa – objawy mogą się pojawić już nawet u niemowląt. Główną przyczyną jest oczywiście zbyt długie karmienie dziecka butelką. Należy pamiętać, że nie jest to jedyna przyczyna próchnicy butelkowej, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Próchnica butelkowa – objawy i przyczyny

Warto zwrócić uwagę na fakt, że próchnica butelkowa to choroba tkanek twardych zęba. Demineralizacja tkanek twardych zęba jest głównym objawem próchnicy. Odpowiedzialne są za to kwasotwórcze bakterie, które systematycznie się rozmnażają. Brak właściwej higieny jamy ustnej oraz nadmierne spożycie węglowodanów wyraźnie przyczyniają się do tworzenia płytki nazębnej. Należy pamiętać, że płytka nazębna powoduje korozję szkliwa i ma żółtawą strukturę. Skutecznie oblepia ona zęby i blokuje dostęp do składników odżywczych. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest próchnica butelkowa – objawy pojawiają się bardzo szybko. Z reguły pierwsze symptomy to ciemne plamki, które występują przy linii dziąseł przednich zębów. Dziecko może płakać podczas spożywania pokarmu, a także mieć niechęć do gryzienia oraz jedzenia.

Próchnica butelkowa – leczenie

U dzieci po czwartym roku życia z reguły pojawia się próchnica butelkowa – objawy mogą jednak wystąpić zdecydowanie częściej. Zbyt długie karmienie dziecka butelką jest najczęstszą przyczyną próchnicy butelkowej. Karmienie w ten sposób sprawia, że jedzenie zbyt długo pozostaje na zębach. Pożywienie dla dzieci jest często dosładzane w sposób sztuczny, a to powoduje kolejne problemy. Resztki jedzenia często przyklejają się do zębów, ponieważ konsystencja produktów jest lepka. Zęby młodych dzieci nie są jeszcze właściwie zmineralizowane, dlatego są bardzo wrażliwe. Miejsca zębów, w których dochodzi do kontaktu ze smoczkiem są narażone najbardziej. To właśnie tam najczęściej dokłada się nazębna płytka bakteryjna. Dlatego tak ważne jest regularne mycie zębów po każdym posiłku. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość, dlatego warto mieć ze sobą nić dentystyczną lub regularnie stosować płyn do płukania jamy ustnej. Wybór płynów i szczoteczek jest bardzo duży, dlatego każdy z łatwością powinien znaleźć coś dla siebie.

Próchnica butelkowa – profilaktyka

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że próchnica butelkowa rozwija się naprawdę w ekspresowym tempie, dlatego trzeba reagować niezwykle szybko. Czasami wystarczy zabieg fluoryzacji, jeżeli u dziecka wystąpią smużki o białym zabarwieniu lub niewielkie plamki. Lekarz stomatolog nakłada wtedy specjalny preparat na zęby dziecka. Zalecane jest także stosowanie past, w których składzie jest fluor. O zaawansowanym stopniu rozwoju próchnicy butelkowej świadczy fakt, że na zębach mlecznych zaczynają pojawiać się czarne plamki. W takiej sytuacji fluoryzacja może nie być wystarczająca i trzeba udać się do doświadczonego stomatologa, który ustali właściwy plan leczenia. Pomocne może być impregnowanie zębów, które polega na użyciu roztworu azotanu srebra, który jest wcześniej odpowiednio przygotowany. Ma to dodatkowo ochronić zęby przed próchnicą.