Płytka przedsionkowa - jak zakładać
Kategorie:

Płytka przedsionkowa – jak zakładać?

Płytką przedsionkową nazywamy aparat ortodontyczny, który jest zaprojektowany najczęściej z myślą o małych dzieciach, czyli tych, u których nie zdążyły wykształcić się zęby stałe. To, że jest plastikowa i podłużna, sprawia że maluchowi zapewnia prawidłowy rozwój zgryzu, również oducza dziecko szkodliwych nawyków, takich jak ssanie smoczka, warg czy palca. Płytka przedsionkowa jak zakładać? O tym poniżej.

Płytka przedsionkowa – czym jest i po co stosować?

Płytka przedsionkowa powstała przede wszystkim z przeznaczeniem dla dzieci, które mają problem z dobrowolnym odzwyczajeniem od ssania palca czy smoczka. Płytka przedsionkowa jak zakładać? Jej stosowanie jest niezwykle proste. I tak – plastikową płytkę należy wsunąć do ust maluszka, który to w ten sposób traci możliwość oddziaływania na swoje zęby w sposób niekorzystny.
Warte podkreślenia jest to, że znajdująca się na ustach maluszka płytka nieprzerwanie kontroluje prawidłowe ułożenie języka, również bardzo dobrze sprawdza się w korygowaniu tyłozgryzu. Dzieje się tak, ponieważ pobudza ona mięśnie twarzy i ust do prawidłowej pracy, czego skutkiem jest również szybsza nauka mowy oraz lepsze przeżuwanie pokarmów przez maluszka. Płytka przedsionkowa ma to do siebie, że uniemożliwia dziecku oddychanie wyłącznie ustami, czyli czynność, która jeśli jest wykonywana nagminnie może mieć wysoce niekorzystne skutki w postaci upośledzenia górnych dróg oddechowych.

Płytka przedsionkowa – rodzaje

Co istotne płytki przedsionkowe są dostępne w zdecydowanej większości sklepów dentystycznych. Można nabyć je w kilku rodzajach, które są stworzone z myślą o nieco innej grupie użytkowników. I tak w sklepach znajdziemy:

  • płytki przedsionkowe ze sztywnym profilem nadgryzowym. Tego typu produkty gwarantują też najmłodszym dzieciom znaczną poprawę wymowy, ponieważ generalnie zapobiegają stępianiu brzmienia głosek,
  • płytki przedsionkowe, które są wyposażone w kuleczkę podniebną. Możemy je nabyć korzystając z oferty firmy Dr Hinz. Posiadają specyficzną kulkę, która jest umieszczona na uchwycie drucianym, a która ma za zadanie kierować język w stronę podniebienia. Szczególnie polecane do stosowania u dzieci z zespołem Downa i porażeniem mózgowym, świetnie wyrabiają nawyk prawidłowego układania języka,
  • płytki przedsionkowe z zaporą językową. Dzieci, które mają problemy z prawidłowym artykułowaniem słów to grupa odbiorców, której są polecane powyższe płytki.

Płytka przedsionkowa – jak zakładać

Jak już wspomniano, płytki przedsionkowe powstały głównie z myślą o dzieciach, które mają problem z dobrowolnym odzwyczajaniem się od ssania smoczka czy paluszka. Płytka przedsionkowa jak zakładać? Stosowanie tych płytek jest bardzo proste. Plastikową płytkę należy po prostu wsunąć do ust dziecka. Przyrząd zaczyna działać od razu uniemożliwiając oddychanie jedynie buzią i chroniąc górne drogi oddechowe przed deformacją. Kiedy blokujemy możliwość oddychania ustami, płytka pozwala na oddychanie nosem, umożliwiając tym samym prawidłowe funkcjonowanie dróg oddechowych.