Bardzo ważną rolę odgrywa pielęgnacja zębów u niemowląt. Stałym nawykiem już od pierwszych dni życia dziecka powinno być dbanie o higienę jamy ustnej. Codzienne przemywanie wałów dziąsłowych jest niezwykle ważne u niemowlaka. Należy to robić jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Wystarczy użyć gazika nasączonego wystudzoną i przegotowaną wodą. W ten sposób można uniknąć pleśniawek i stanów zapalnych, które występują przeważnie w wyniku pokarmu zalegającego w dziąsłowych fałdach. W tym artykule wyjaśniamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów u niemowląt.
Jak często myć zęby niemowlakowi?
Dziąsła najlepiej przemywać około 20 minut po nakarmieniu. Można wykorzystać przegotowaną wodę lub przestudzony napar z rumianku. Przydatny jest wyjałowiony gazik, który można owinąć wokół palca. Bardzo delikatnie należy masować dziąsła, po stronie języka oraz warg. Trzeba je przemywać przynajmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Już w momencie pojawienia się pierwszych mleczaków należy rozpocząć mycie zębów niemowlaka. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie stosować pasty przeznaczonej dla osób dorosłych.
Obowiązek, który spoczywa na rodzicach to codzienna higiena jamy ustnej niemowlaka. Ważną rolę odgrywa również szczoteczka, która musi być dostosowana do wieku malucha. Pielęgnacja zębów u niemowląt musi obejmować także płukanie jamy ustnej. Specjalna silikonowa nakładka na palec sprawdza się świetnie w przypadku niemowlaków. Dzięki temu można wygodnie i bezpiecznie umyć zęby małemu dziecku. Warto wprowadzić pastę od samego początku, ale taką bez fluoru. Gdy dziecko będzie umiało już wypluwać pastę to można używać produktów z fluorem. Pasta z fluorem powinna być dostosowana do wieku dziecka. Około 500 ppm wynosi bezpieczna dawka fluoru w paście do zębów dla dzieci.
Jak myć zęby dla niemowlaka?
Codzienna higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów malucha. Trzeba także pamiętać o systematycznym myciu gryzaków oraz smoczków, które maluch potrafi regularnie wkładać do buzi. Można używać w tym celu wrzątku lub bieżącej wody. Lepiej jednak nie stosować żadnych detergentów. Niezwykle ważne jest aktywne uczestnictwo rodziców w codziennej higienie jamy ustnej, ponieważ niemowlak nie może samodzielnie myć zębów. Dopiero około 8 roku życia dziecko potrafi tę czynność wykonywać bezpiecznie oraz skutecznie. Niewielką ilość pasty należy nałożyć na szczoteczkę malucha. Warto mieć na uwadze, żeby nie nakładać pasty na całą szczoteczkę, ponieważ taka ilość będzie za duża dla maleństwa. Tylko specjalnej szczoteczki należy używać do mycia zębów niemowlakowi. Musi mieć zaokrągloną główkę i odpowiednio miękkie włosie. Pielęgnacja zębów u niemowląt powinna być rozpoczęta jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów. Z reguły szczoteczki do mycia zębów wykonane są ze sztucznego tworzywa.
Posiadają też szeroki trzonek, żeby rodzic mógł wygodnie trzymać szczoteczkę w ręce. Niektóre modele są wyposażone w specjalne ograniczniki, które mogą zapobiec zbyt głębokiemu włożeniu szczoteczki do buzi malucha. Warto mieć na uwadze, że stan mleczaków ma duży wpływ na późniejsze zęby stałe człowieka. Dlatego trzeba reagować od razu, gdy dojdzie do próchnicy, która jest bakteryjną chorobą. Próchnica bardzo szybko się rozprzestrzenia, więc może przechodzić na inne zęby. Niemowlakowi trzeba myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Trzeba o tym pamiętać wieczorem, ponieważ jakość śliny zmienia się podczas snu. Tak zwana próchnica butelkowa najczęściej pojawia się u małych dzieci. Najpierw występuje na przednich zębach, a później przechodzi na resztę zębów.
Jak dbać o higienę pierwszego ząbka?
Zasypianie z butelką może być główną przyczyną tego rodzaju próchnicy. Niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie tej choroby, ponieważ zmiany mogą być jeszcze wtedy odwracalne. Swoją barwę mogą zmienić zęby objęte próchnicą. Z upływem czasu ból również może zaczynać towarzyszyć próchnicy. Już na samym początku warto zadbać o właściwą profilaktykę, czyli odpowiednią dietę. Trzeba spożywać wiele warzyw i owoców, a także ograniczyć cukry proste. Na wizytę kontrolną do dentysty warto się udać, gdy pierwsze ząbki pojawią się u malucha. Lepiej nie zwlekać z wizytą, ponieważ ból może się stać w końcu nie do wytrzymania. Spróbuj, jak najwcześniej oswajać dziecko z wizytą u stomatologa. Przynajmniej raz na 3 miesiące należy chodzić z małym dzieckiem do kliniki stomatologicznej. Żeby niemowlak miał zdrowe ząbki ważna jest nie tylko dbałość o higienę jamy ustnej, ale również odpowiednie żywienie.
Bardzo ważne, żeby pierwsze ząbki dziecka były w dobrym stanie. Dlatego należy, jak najwcześniej zadbać o właściwą pielęgnację ząbków mlecznych oraz ochronę. Niestety wielu rodziców myśli, że higiena jamy ustnej dziecka jest potrzebna, dopiero gdy pojawi się pierwszy ząbek. Na początku higiena jamy ustnej polega na regularnym przecieraniu błony śluzowej i dziąseł gazikiem. W ten sposób można usunąć resztki pokarmu, które są idealnym siedliskiem do namnażania się grzybów oraz bakterii. Warto mieć na uwadze, że przecieranie dziąseł gazikiem to naturalny masaż dziąseł. Higiena jamy ustnej niemowlaka musi też obejmować systematyczne mycie ząbków przy pomocy bardzo delikatnej szczoteczki. Teraz już wiesz, jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów u niemowląt.