Odpowiednia profilaktyka zębów jest ważna w każdym wieku. Zastosowanie lakierowania jest w stanie sprawić, że próchnica zostanie w dużej mierze zredukowana. Dowiedz się, na czym polega zabieg lakierowania zębów i kiedy zaleca się wykonanie tego zabiegu.
Czym jest lakierowanie zębów?
Lakierowanie zębów polega na dostarczeniu zębom fluoru o mocnym stężeniu. Ilość fluoru dostarczana zębom podczas lakierowania jest zdecydowanie wyższa, niż ma to miejsce podczas codziennej pielęgnacji zębów. Zabieg ten warto jest przeprowadzać nawet 4 razy w ciągu roku, celem zapobiegania powstawaniu próchnicy.
Dlaczego akurat fluor? Wynika to z tego, że wykazuje on zdolności zapobiegające rozwojowi bakterii, które opanowały jamę ustną każdego z nas. Fluor jest dostarczany codziennie – podczas szczotkowania, płukania zębów – jednak czasem warto jest dostarczyć go w dużo większej ilości.
Fluor zawiera się w składzie lakieru, który nakłada się na zęby – stąd nazwa zabiegu. Lakier, który jest nakładany na zęby, stopniowo ulega wysychaniu, jednocześnie dostarczając zębom fluor. Ten zabieg jest w stanie zapewnić zębom duży zapas fluoru – sprawia to, że szkliwo jest dużo bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników, co redukuje również ryzyko powstania próchnicy.
Wskazania do lakierowania zębów
Wskazaniem do lakierowania zębów nie jest leczenie próchnicy. Aby podejść do zabiegu lakierowania zębów, konieczne jest, przede wszystkim, wyleczenie zębów, a następnie przeprowadzenie skalingu i piaskowania, mających na celu usunąć z powierzchni zębów kamień nazębny.
Dopiero wówczas należy przystąpić do zabiegu lakierowania. Lakierowanie zalecane jest pacjentom w każdym wieku – także tym, u których dopiero wyrzynają się zęby mleczne. Dbanie o zęby mleczne jest równie ważne, co profilaktyka zębów stałych, dlatego wskazane jest przeprowadzenie zabiegu lakierowania także u dzieci. Dzieci są szczególnie narażone na rozwój próchnicy.
Lakierowanie zębów warto jest przeprowadzić także w takich przypadkach: leczenie ortodontyczne, stosowanie protez, odsłonięcie szyjek zębów.
Korzyści lakierowania
Największą korzyścią lakierowania zębów jest fakt, iż ogranicza ona ryzyko powstania próchnicy. W ten sposób pacjent jest w stanie uniknąć leczenia zachowawczego, które, w przeciwieństwie do lakierowania zębów, może sprawić mu ból. Szkliwo pacjenta staje się bardziej odporne na działanie szkodliwych kwasów i bakterii, a cena zabiegu lakierowania jest nieduża, dlatego warto jest rozważyć go jako jeden z regularnie przeprowadzanych zabiegów.