Krzywy zgryz mleczaki
Kategorie:

Krzywy zgryz mleczaki

Mleczne zęby są bardzo często objęte różnego rodzaju przypadłościami chorobowymi. Powszechnie pojawia się na nich próchnica, a także problemy z odpowiednią pozycją. Niestety bardzo często rodzice nie przykładają do takich zmian chorobowych dużej uwagi, ponieważ wychodzą z założenia, że mleczaki i tak wypadną, więc szkoda czasu na ich leczenie. Jak się jednak okazuje, takie postępowanie może przynieść naprawdę przykre konsekwencje. Krzywy zgryz mleczaki — jakie jest zagrożenie?

Czy mleczne zęby mogą być krzywe?

Z jakiego powodu powinno się przykładać ogromną uwagę do stanu mleczaków? Nie każdy o tym wie, lecz wszelkie ich wady w postaci objęcia ich próchnicą czy też nieprawidłowa pozycja po wyrośnięciu, w ogromnej większości przechodzi na zęby stałe. Oznacza to, że każda, nawet niewielka wada zgryzu najprawdopodobniej przekazana zostanie na drugi komplet zębów i jeśli nie zostanie skorygowana, pozostanie z dzieckiem do końca życia.

Krzywy zgryz mleczaki — czy jest to możliwe? Oczywiście tak, ponieważ zęby mleczne, podobnie jak stałe, narażone są na wiele niebezpiecznych zagrożeń. Oczywiście ich zła pozycja może wynikać z genetyki, lecz przeważnie jest efektem stosowania przez zbyt długi czas smoczka. Bardzo często jest on bowiem źródłem nieprawidłowego rozwoju w jamie ustnej, co skutkuje przemieszczeniem się zębów.

Kiedy leczyć wady zgryzu u dzieci?

Krzywy zgryz mleczaki — kiedy powinno się je leczyć? Jest to kolejna bardzo często poruszana przez rodziców kwestia podczas wykrycia, że ich dziecko posiada wadę zgryzu na zębach mlecznych. Czy jest jakiś najlepszy moment, aby udać się po specjalistyczną pomoc?

Wiedzieć trzeba, że pozostanie zębów mleczny w nieprawidłowej pozycji, może przynieść poważne problemy rozwojowe u dziecka. Malec może mieć trudności z nauką mówienia, może zacząć seplenić, a nawet może dojść do zmiany symetrii jego twarzy. Oznacza to więc, że polecane jest możliwie najszybsze udanie się do specjalisty, który zastosuje specjalne leczenie mające na celu przywrócenie mleczaków do odpowiedniej dla nich pozycji.

Czy do ortodonty z mlecznymi zębami?

Kolejną niezwykle istotną sprawą związaną z leczeniem mlecznych zębów u dzieci jest kwestia tego, gdzie udać się po pomoc. Do którego specjalisty najlepiej pójść?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszym wyborem będzie umówienie wizyty u ortodonty.

Przede wszystkim sprawdzi on stan rozwoju mleczaków u dziecka, a następnie oceni, do jak głębokiej zmiany ich pozycji doszło. Na tej podstawie zastosowane zostanie odpowiednie leczenie. W przeważającej większości rodzice otrzymują zalecenie, aby ich dziecko nosiło kilka godzin dziennie specjalny gumowy aparat na zęby. Posiada on przyjemny dla dziecięcego oka kolor oraz często dodatkowe grafiki, które sprawiają, że dzieci chętnie po niego sięgają. Taki aparat powinno się nosić przez około pół roku.

Jeśli jednak zmiana pozycji ząbków będzie zbyt poważna na zastosowanie aparatu, rozważana będzie operacja lub też poczekanie na wzrost zębów stałych i założenie na nich stałego aparatu.