Dokładna higiena jamy ustnej powinna być codzienną rutyną wszystkich osób. Warto również zadbać o dodatkowe zabiegi, takie jak piaskowanie i skaling lub kiretaż. Jednak wielu pacjentów zadaje sobie pytanie – Kiretaż – czy boli? Jeśli nie uzyskają prawidłowej odpowiedzi często rezygnują z tego niezwykle przydatnego zabiegu.
Kiedy wykonuje się zabieg kiretażu?
Problemy z zębami to jeden z najbardziej niepokojących stanów związanych ze zdrowiem. Dolegliwości zazwyczaj są bardzo bolesne i wymagają jak najszybszej konsultacji u lekarza stomatologa. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty od razu po zauważeniu niepokojących objawów. Jednym z nich może być zaczerwienienie w okolicach zębów. Wówczas najlepszym wyjściem jest wykonanie kiretażu. Najczęstszym pytaniem po usłyszeniu takiej diagnozy jest – kiretaż – czy boli? Pacjenci bardzo obawiają się cierpienia, którego mogą doświadczyć na fotelu dentystycznym.
Kiretaż zaleca się wszystkim osobom, które zaniepokojone są pojawieniem się krwi podczas mycia zębów lub nieprzyjemnego zapachu z ust, pomimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Jest to także czasami niezbędny zabieg dla pacjentów borykających się z paradontozą. Dzięki dokładnemu wykonaniu zabiegu kiretażu mają dużą szansę na zachowanie swoich zębów. Alarmującym stanem zmuszającym do wizyty u lekarza są bolesne zaczerwienienia widoczne przy zębach.
Kiretaż – stan przyzębia przed i po zabiegu
Do zabiegu kiretażu najczęściej dochodzi wówczas, gdy pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego z jakimiś dolegliwościami. Jeśli wizyty kontrolne wykonywane są regularnie, a pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń, zabieg może nie być konieczny. Przesłankami do wykonania kiretażu są krwawiące i bolesne dziąsła. Jednym z zauważalnych symptomów problemu jest pojawienie się krwi na szczoteczce, podczas mycia zębów. W celu uniknięcia pogłębiania się problemu lekarz musi dokładnie oczyścić kieszonki przyzębia.
Po wykonaniu zabiegu dziąsła będą przez pewien czas obolałe. Jednak w okresie późniejszym pacjent będzie mógł zauważyć zniknięcie wcześniejszych objawów. Dziąsła nie będą krwawić, a oddech odzyska swoją dawną świeżość.
Czy kiretaż jest bolesny?
Najczęstszym pytaniem pojawiającym się w gabinetach stomatologicznych po usłyszeniu informacji o konieczności wykonania zabiegu czyszczenia kieszonek przyzębia jest- Kiretaż – czy boli?
Kiretaż wykonywany jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent podczas czyszczenie nie odczuwa bólu. Nieprzyjemne odczucia mogą pojawić się dopiero, gdy znieczulenie przestanie działać. Dotyczy to zwłaszcza kiretażu otwartego, który wymaga nacięcia dziąsła. Tylko w ten sposób lekarz stomatolog może dokładnie wyczyścić dużą przestrzeń między dziąsłem a korzeniem zęba. Pacjent po takim zabiegu musi przyjmować tabletki przeciwbólowe. Ból może również występować przez jakiś czas podczas jedzenia lub picia zimnych i bardzo ciepłych napojów. Dlatego przez określony czas należy unikać spożywania niektórych twardych lub gorących posiłków.