Próchnica jest powszechną chorobą zębów, która występuje u większości ludzi. Prywatne gabinety stomatologiczne są dla osób, dla których liczy się najbardziej komfort psychiczny oraz oszczędność czasu. Za niektóre zabiegi trzeba jednak dużo zapłacić, a nie wszystkich stać na taki wydatek. Wiele osób zastanawia się jakie usługi stomatologiczne w ramach NFZ są wykonywane.
Co robi stomatolog na NFZ?
Stomatolodzy, którzy mają podpisany kontrakt z NFZ mogą takie zabiegi wykonać całkowicie za darmo. Czas oczekiwania na wizytę jest jednak bardzo długi i to może zniechęcić niektóre osoby. Z takich zabiegów mogą korzystać wszystkie osoby, które opłacają składkę zdrowotną. Jednak, żeby móc zachować zdrowe zęby i dziąsła to zabiegi refundowane przez NFZ mogą nie wystarczyć. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli potrzebuje szybkiej i nieskomplikowanej interwencji. Na NFZ można usunąć kamień nazębny, a także udać się na przegląd stomatologiczny. Przynajmniej dwa razy w roku warto wykonać taki przegląd, żeby wiedzieć w jakim stanie znajdują się nasze zęby. Na NFZ można wykonać raz w roku badanie stomatologiczne, a także trzy razy w roku przegląd jamy ustnej. Dostępne są również dwa zdjęcia RTG zębów oraz leczenie próchnicy. Plomby z materiałem chemoutwardzalnym stosowane są od jedynek do trójek. Reszta zębów może być wypełniona jedynie amalgamatem.
Okresowe przeglądy jamy ustnej
Leczenie kanałowe również obejmuje jedynki, dwójki i trójki. Pacjenci na NFZ mają też prawo do protezy akrylowej, która może być założona raz na pięć lat. Na okresowy przegląd stomatologiczny warto się udać również w ramach NFZ. Z reguły 100-200 złotych trzeba zapłacić za taki przegląd w gabinecie prywatnym. Lekarze z Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie badania wykonają bezpłatnie, a dodatkowo skierują pacjenta na taki przegląd bez skierowania. W ramach NFZ możemy się udać tak naprawdę do dowolnej placówki zlokalizowanej na terytorium kraju. Rejonizacja w takiej sytuacji oczywiście nie obowiązuje. Nie można też bagatelizować leczenia zębów u dzieci. Zęby mleczne także powinny być leczone, ponieważ mają one duży wpływ na późniejsze zęby stałe.
Leczenie zębów u dzieci
Doświadczony stomatolog powinien dokładnie obejrzeć wszystkie zęby i usunąć kamień nazębny. Jego obowiązkiem jest również dokładne sprawdzenie wszystkich ubytków. Jeżeli jest to potrzebne to zaleca się również wykonanie zdjęcia RTG. Zabieg usuwania kamienia nazębnego to inaczej skaling. W tym artykule wyjaśniliśmy jakie usługi stomatologiczne w ramach NFZ są wykonywane bezpłatnie. Kamień nazębny najczęściej występuje u osób palących papierosy oraz pijących kawę. Specjalista powinien też udzielić rad dotyczących higieny jamy ustnej. Na rynku dostępne są specjalne pasty z węglem aktywnym oraz szczoteczki elektryczne, które znacznie dokładniej usuwają osad. Jeżeli chodzi o budżet NFZ to wydatki na stomatologie stanowią jego niewielką część. W takiej sytuacji leczenie próchnicy ma sens, gdy jest leczone prywatnie, pomimo tego, że jest refundowane. Czasami trzeba czekać nawet kilka miesięcy na darmowe założenie plomby, a pacjenci niestety tego czasu nie mają i trzeba reagować naprawdę bardzo szybko. Teraz już powinieneś wiedzieć jakie usługi stomatologiczne w ramach NFZ występują.