Implanty zębowe, są rodzajem wkrętów, na których mocuje się odbudowę protetyczną. Dzięki temu osoby po utracie zębów mogą zrezygnować całkowicie z protezy. Implanty bowiem na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od naturalnych zębów. Warto jednak pamiętać o tym, by przed przystąpieniem do zabiegu wykonać badania, które zostaną zalecane przez lekarza. Osoby zastanawiające się, jaki implant zębowy wybrać, powinny wiedzieć, czym różnią się ich poszczególne rodzaje.
Implanty zębów – jak wybrać odpowiednie?
Zastanawiając się, jaki implant zębowy wybrać, z pewnością warto wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe. Duże znaczenie w procesie podejmowania decyzji ma ilość zębów, które implanty mają zastąpić, a także opinia prowadzącego lekarza. To, jakie implanty zostaną wybrane, będzie miało wpływ na przebieg leczenia, rekonwalescencję, a tym samym – komfort pacjenta. Na implantach nie warto oszczędzać, wybierając jedynie te, które pochodzą od znanych producentów i są bardzo wysokiej jakości.
Rodzaje implantów
Decyzja, jaki implant zębowy wybrać, jest istotna choćby z tego względu, że założenie implantów jest naprawdę kosztownym rozwiązaniem. Kwestia tego, na jakie implanty zdecyduje się pacjent, to jego indywidualna sprawa, która oczywiście zostanie z konsultowana ze stomatologiem. Obecnie na rynku stomatologicznym wykorzystuje się dwa rodzaje wkrętów.
Do niedawna najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem były wkręty tytanowe. Ich ogromną zaletą był fakt, że nie były one bardzo kosztowne, a jednocześnie organizm wykazywał wysoką tolerancję na nie. Tytan jest materiałem, który charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Problemem wkrętów ytanowych jest jedynie ich srebrna barwa, która staje się widoczna w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych.
Pacjenci mogą również zdecydować się na implanty cyrkonowe. Ich zaletą jest to, że posiadają kolor zbliżony do koloru ludzkiej tkanki, dlatego są praktycznie niezauważalne. Niestety, ich wadą jest wysoka cena. Niemniej jednak osoby, które przez długie lata chcą cieszyć się idealnym uśmiechem, powinny się na nie zdecydować.
Wybór lekarza i kliniki
Z racji tego, że wybór odpowiedniego lekarza i kliniki, w której zostanie przeprowadzony zabieg, jest bardzo ważny dla efektów zabiegu, nie wolno tej decyzji bagatelizować.
Pacjent musi wiedzieć, że sama implantacja wkrętów jest bardzo czasochłonna i potrafi zająć nawet kilka miesięcy. Wszystko dlatego, że po założeniu wkrętu trzeba odczekać, aż rana pozabiegowa wygoi się całkowicie. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjentów, może to trwać nawet kilkanaście tygodni.
Poszukując miejsca, w którym zostanie przeprowadzony zabieg, warto kierować się opiniami zadowolonych pacjentów. Z pewnością nie warto korzystać z miejsc, które nie cieszą się dobrymi ocenami lub budzą jakiekolwiek wątpliwości. Założenie implantów jest decyzją na tyle ważną, że nie powinno się oszczędzać na kosztach przeprowadzenia zabiegu, wybierając najlepszego dostępnego specjalistę i klinikę.