Proteza szkieletowa jest sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Ludzie często zastanawiają się, jak wygląda proteza szkieletowa zębów. Jest ona inna niż proteza akrylowa, a jej noszenie daje większy komfort użytkowania niż mosty i koronki.
Co to jest proteza szkieletowa zębów?
Proteza szkieletowa jest zastępstwem zębów, które wypadły lub uległy zniszczeniu. Mocowana jest ona w jamie ustnej za pomocą specjalnych klamer, dzięki którym proteza jest stabilna i nie wpływa na poruszanie się innych zębów. Można mocować ją także bez użycia klamer.
Jak wygląda proteza szkieletowa zębów? Proteza produkowana jest z akrylu i metalu. Część akrylowa jest właściwą częścią protezy. Z metalu składają się klamry służące do mocowania protezy. Proteza szkieletowa może być także zrobiona z acetalu. Jak wygląda proteza szkieletowa zębów wykonana z acetalu? Proteza ta jest zbudowana tak jak proteza zębów zrobiona z akrylu. Jedyną różnicą jest zamiana akrylu na acetalen, który jest materiałem termoplastycznym. Jak wygląda proteza szkieletowa zębów?
Protezy różnią się od siebie materiałami, z jakich są wykonane. W niektórych protezach zębowych klamry zastąpione są zasuwami lub zatrzaskami czy teleskopami. Aby móc założyć inne protezy niż te z klamrami należy najpierw założyć na zęby koronki. Jeśli pacjent cierpi na paradontozę, wówczas stosuje się szynoprotezy, które zbudowane są z klamer ograniczających ruchy reszty zębów w tył i przód oraz na boki.
Kiedy założyć protezę zębową?
Wskazaniem do założenia protezy zębowej jest utrata jednego lub kilku zębów, które ze względów estetycznych trzeba uzupełnić. Założenie protezy w miejscu, gdzie nie ma zębów, jest ważne także ze względów zdrowotnych, ponieważ brak zębów wpływa na układ kostny w szczęce.
Proteza szkieletowa zalecana jest osobom, które mają częściowe ubytki w uzębieniu i nie mogą mieć założonych koron i mostów. Ważne jest założenie protezy, ponieważ ubytki w uzębieniu mogą być powodem bólu stawów żuchwowo-skroniowych oraz wad zgryzu. Ubytki muszą zostać uzupełnione szybko, ponieważ brak zębów wpływa na nadmierne ścieranie się pozostałych zębów.
Wykonanie protezy zębowej wymaga kilku wizyt u specjalisty, podczas których pobierany jest odcisk szczęki i żuchwy w zależności od miejsca, w którym uzupełniane będą ubytki. Na następnych wizytach proteza jest przymierzana i dopasowywana tak, by pacjent podczas jej używanie czuł się komfortowo. Po założeniu protezy należy uczęszczać na kontrole, które mają na celu sprawdzanie stanu protezy oraz miejsc jej mocowania, a także samopoczucia pacjenta podczas spożywania posiłków.
Koszt założenia protezy zębowej
Cena szkieletowej protezy zębowej uzależniona jest od jej wielkości oraz materiałów, z jakich została ona wykonana. Na cenę protezy ma także wpływ miasto, w jakim wykonywany jest zabieg, a także indywidualny cennik gabinetu stomatologicznego, w jakim proteza jest wykonywana. Najczęściej szkieletowe protezy zębowe nie są refundowane przez NFZ, a ich cena wynosić może od 500 do 5000 zł.