jak-wyglada-miazga-zeba
Kategorie:

Jak wygląda miazga zęba? Sprawdź czym ona jest.

Miazga zęba wypełnia jego wnętrze oraz kanały. Jest bardzo mocno unaczyniona i unerwiona. W związku z tym jej zapalenie może być schorzeniem bardzo bolesnym i zwykle wymaga interwencji stomatologa. Specjaliści kwalifikują miazgę jako tkankę łączną galaretowatą niedojrzałą i uważają, że jest ona podobna do tkanki występującej w pępowinie.

Miazga zęba – charakterystyka

Jeśli mielibyśmy opisać, jak wygląda miazga zęba, to trudno byłoby zrobić to jednym zdaniem. Miazga znajduje się wewnątrz zęba – pod szkliwem i zębiną. Oznacza to, że zwykły człowiek raczej nigdy w swoim życiu nie będzie miał okazji zobaczyć miazgi. Zwykle mają okazję oglądać ją jedynie stomatolodzy. Miazga dzieli się na koronową oraz korzeniową. Każda z nich znajduje się w innej części zęba. Toleruje ona temperaturę w zakresie od 25 do 42°C. Przy niższej lub wyższej miazga reaguje bólem, więc jeśli w którymś miejscu jest odsłonięta, to można mówić o wrażliwych zębach.

Miazga zębowa pełni funkcję odżywczą. Przebiega przez nią sieć naczyń krwionośnych, które umożliwiają transport tlenu oraz składników odżywczych. Miazga jest też niezbędna do tego, by ząb mógł się w pewnym stopniu regenerować i by tkanki mogły być naprawiane. Jest ważna podczas tworzenia zębiny i późniejszej jej naprawie. Miazga zębowa odgrywa też rolę czuciową i reaguje na ból. Dlatego też wszelkie schorzenia zębów, które odsłaniają miazgę, są bardzo bolesne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wygląda miazga zęba i chciałbyś zobaczyć ją na własne oczy… to powinieneś zostać dentystą.

Choroby miazgi zęba

Jeśli już wiemy, jak wygląda miazga zęba, to powinniśmy się skupić na chorobach, jakie mogą jej dotyczyć. Do najczęstszych z nich należy zapalenie miazgi zębowej. Jest to reakcja obronna organizmu na bodźce, jakie mogą potencjalnie uszkodzić ząb. Może ono być wywołane wieloma czynnikami – od uszkodzeń mechanicznych aż po zakażenia bakteryjne, które są efektem ubytków próchnicowych.

Stan zapalny miazgi umożliwia szybsze wykrycie patologicznych czynników i niepokojącej sytuacji, jaka ma miejsce w jamie ustnej. O ile działanie zostanie podjęte szybko, to można liczyć na pełne wyleczenie zęba, zaopatrzenie ubytku i odwrócenie zmian, jakie w nim zaszły. Jeśli jednak zapalenie miazgi się zaniedba i pozwoli na to, by trwało zbyt długo może dojść do obumarcia miazgi. W takim wypadku tworzy ona martwicę, która z czasem przechodzi rozpad gnilny i formuje zgorzel. Czasami jest ona częściowa, a czasem całkowita. W tym drugim wypadku konieczne jest usunięcie jej tak, by nie stanowiła ona środowiska dla rozwoju kolejnych mas drobnoustrojów gnilnych, które mogłyby zainfekować pozostałe zęby. Często w takim wypadku podejmuje się decyzję o ekstrakcji zęba.

Ostry, pulsujący ból zęba powinien być znakiem, że doszło do zapalenia. Jeśli trwa on przynajmniej dwa dni, to jest duże prawdopodobieństwo, że nie obędzie się bez interwencji stomatologa. W razie wystąpienia takiego bólu warto jak najszybciej udać się po specjalistyczną pomoc po to, by wyleczyć zapalenie w możliwie jak najwcześniejszym stadium.