Ubytki w uzębieniu szczególnie w przedniej części nie wyglądają estetycznie. Dodatkowo brak nawet jednego zęba może prowadzić do wielu problemów, które mogą odbić się nie tylko na aspekcie wizualnym, ale również i zdrowotnym. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz odpowiednia profilaktyka pozwalają na uzyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Jednak zdarzają się sytuacje, w których traci się zęba w wyniku wypadku lub uwarunkowania genetyczne powodują, że zęby są słabe i skłonne do próchnicy. Wówczas bardzo często dochodzi do ekstrakcji zębów, które powinny być w miarę możliwości w krótkim czasie uzupełnione. Jak uzupelnic brakujace zeby? Ile kosztują uzupełnienia stałe i ruchome?
Jak uzupełnić brak kilku zębów?
Braki w uzębieniu przede wszystkim przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że brak nawet jednego zęba może doprowadzić do rozchwiania w pełni zdrowych zębów sąsiadujących z luką. Dodatkowo wielu pacjentów boryka się także z częstszymi problemami z próchnicą i zapaleniem dziąseł. Brak zęba może też prowadzić do problemów zdrowotnych, a mianowicie mogą pojawić się bóle głowy, kręgosłupa, a także może dojść do dysfunkcji szczęki. Jak uzupelnic brakujace zeby, aby uniknąć takich dolegliwości? Przede wszystkim na początku należy znaleźć odpowiedni gabinet stomatologiczny.
Najlepszym wyborem jest klinika dentystyczna, w której pracują nie tylko stomatolodzy, ale także protetycy i inni specjaliści z tej dziedziny medycyny. Wówczas można liczyć na kompleksową opiekę medyczną, szybką diagnozę i leczenie. To także powoduje, że koszty leczenia są niższe, bo wszystko załatwia się bez pośredników w jednym miejscu. Jak uzupelnic brakujace zeby tanio? Czy jest to możliwe w takim miejscu? Oczywiście! W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych oferowane są usługi protetyczne na każdą kieszeń. Można zdecydować się na uzupełnienie brakującego zęba za kilkaset złotych lub za kilka tysięcy. Decyzję o metodzie leczenia należy podjąć wspólnie z lekarzem po konsultacji. Wówczas można mieć pewność, że braki będą wykonane tak, jak zostało to wcześniej zaplanowane.
Uzupełnianie zębów
Jest wiele skutecznych metod uzupełniania braku zębów. Przede wszystkim można je podzielić na tańsze i droższe. Jak uzupelnic brakujace zeby w najkorzystniejszy sposób? Przede wszystkim decyzja powinna być dokładnie przemyślana. Pacjent podczas wizyty konsultacyjnej powinien poznać wszystkie wady i zalety danego rozwiązania. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Bardzo często dla większości osób dużym problemem jest cena. Leczenie protetyczne kojarzy się z wysokimi kosztami. Niestety na refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma co liczyć, a więc należy wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. Przy podejmowaniu decyzji warto uwzględnić jednak nie tylko koszty. Wyższa cena sprawia, że uzupełnienie jest trwalsze, a zęby wyglądają jak naturalne.
Czasami jednak wystarczy tańsza opcja, gdyż brak zęba jest niewidoczny i ogólnie nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Każdy przypadek jest inny, każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie i tak też powinna być podejmowana decyzja o wyborze metody uzupełnienia brakujących zębów. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się implanty. Choć jest to najdroższa opcja, to jednak zapewnia maksymalny komfort. Przede wszystkim zęby wyglądają naturalnie, a podczas codziennego funkcjonowania nie odczuwa się żadnego dyskomfortu. Jednak należy pamiętać, że koszt wykonania jednego zęba zaczyna się od około 2000 złotych. Ostateczna cena zależna jest od wyboru materiałów oraz długości leczenia i diagnostyki.
Korony i protezy – jak uzupełnić braki w uzębieniu?
Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, jak uzupelnic brakujace zeby, to może skorzystać z kolejnej opcji. Są to korony protetyczne, którymi można uzupełnić ubytki jednego lub więcej zębów. Można wyróżnić kilka rodzajów koron. Jedną z nich są korony częściowe, które mają za zadanie uzupełnić jedynie część zęba. Kolejnym rodzajem są korony osłaniające, a ostatnim całkowite. Można także sklasyfikować korony jako poddziąsłowe, naddziąsłowe lub dodziąsłowe. Najważniejszy dla pacjenta jest jednak podział ze względu na materiał, z którego została ona wykonana.
Wyróżnia się zatem korony metalowe, akrylowe, ceramiczne, porcelanowe lub wykonane z różnych materiałów. Najtańsze są korony akrylowe, którymi uzupełnia się najczęściej ubytki w tylnej części jamy ustnej. Metalowe również nie są drogie, ale wadą takiego rozwiązania jest nienaturalny wygląd. Najczęściej lekarze polecają korony pełnoceramiczne, które z łatwością można dopasować do pozostałych zębów. Są one wytrzymałe i wyglądają bardzo naturalnie. Nie wywołują także reakcji alergicznych i nie powodują ścierania zębów przeciwległych.
Oprócz koron można również zdecydować się na protezę ruchomą lub stałą. Takie protezy także są wykonywane z różnych materiałów, co oczywiście wpływa na ostateczną cenę i aspekt wizualny. Pewne jest to, że metod uzupełniania brakujących zębów jest na tyle dużo, że każdy może znaleźć idealną opcję dla siebie.