Jak usunąć ząb mądrości?
Kategorie:

Jak usunąć ząb mądrości?

Ósemki, zwane popularnie zębami mądrości, u wielu osób zaczynają wyrzynać się dopiero w wieku dorosłym. Jako takie nie spełniają żadnej funkcji, a mogą powodować mnóstwo problemów. Z uwagi na ich umiejscowienie często zdarza się, że rosną w złym kierunku powodując ucisk w szczęce (tzw. ząb zatrzymany), nierzadko też atakowane są przez próchnicę. Stan zapalny, który jest efektem tych nieprawidłowości, powoduje nieprzyjemne dolegliwości bólowe, których jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja ósemki. Jak usunąć ząb mądrości?

Usuwanie zębów mądrości

Wskazaniem do usunięcia ósemki są niewątpliwie powracające stany zapalne, infekcje, nieprawidłowe wyżynanie się zęba, obrzęk błony śluzowej policzka, ból przy jedzeniu. Problematyczne ósemki usuwa się również przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenia. W jaki sposób przebiega zabieg usunięcia zęba mądrości?
Przede wszystkim, przed usunięciem zęba, lekarz powinien wykonać badanie obrazowe RTG. Robi się to po to, by poznać dokładne ułożenie zarówno zęba, jak i korzeni i dzięki temu zdecydować się na odpowiedni zabieg. Są dwie możliwości.

Klasyczne wyrywanie ósemki

Jedną z opcji jest usunięcie zęba w tradycyjny sposób, bez ingerencji chirurgicznej. Lekarz decyduje się na ten zabieg jedynie w przypadku, gdy ząb jest częściowo lub całkowicie wyrżnięty, a jego ułożenie pozwala na klasyczną ekstrakcję.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu.

Dłutowanie – jak usunąć ząb mądrości tą metodą?

Wskazaniami do przeprowadzenia dłutowania, czyli zabiegu chirurgicznego są przede wszystkim problemy z ulokowaniem ósemki w szczęce. Może ona utknąć pod dziąsłem, kością bądź innymi zębami. W takim wypadku konieczny jest zabieg polegający na rozcięciu dziąsła i wydobyciu zatrzymanej ósemki.
Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent poddany jest miejscowemu znieczuleniu, aby ograniczyć lub całkiem wyeliminować odczuwanie bólu. W skrajnie skomplikowanych przypadkach lekarz może zdecydować się na podanie znieczulenia ogólnego, po wcześniejszej konsultacji z anestezjologiem.
Po zabiegu rana najczęściej zostaje zaszyta, by uniknąć komplikacji związanych z nadmiernym krwawieniem a tym samym opóźnieniem gojenia. Szwy usuwa się zwykle po 7 dniach od ekstrakcji zęba.

Czy zawsze trzeba usuwać ósemki?

Wątpliwości związane z tym, jak usunąć ząb mądrości prowadzą często do rezygnacji z wizyty u dentysty. Niestety jedynie w wypadku, gdy ósemki nie sprawiają żadnych problemów, nie utrudniają szczotkowania i nitkowania oraz nie powodują żadnych dolegliwości bólowych, można zrezygnować z ich usuwania. Jednak w większości przypadków pacjenci skarżą się na problemy związane z wyrzynaniem się ósemek lub na dyskomfort spowodowany przez już wyrżniętego zęba. W wypadku pojawienia się objawów bólowych należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu usunięcia ósemki.

Zalecenia po usunięciu ósemki

Po przeprowadzonym zabiegu ekstrakcji zęba lekarz powinien poinformować pacjenta, jak wygląda rekonwalescencja. Do podstawowych zaleceń należy przede wszystkim stosowanie zimnych okładów na obrzęk oraz powstrzymanie się od jedzenia i picia przynajmniej do czasu odzyskania czucia po znieczuleniu. Po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się ból, dlatego dobrze jest przygotować sobie mocniejsze środki przeciwbólowe.
Przez kilka kolejnych 7 do 10 dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, spożywania alkoholu i palenia papierosów. Jeśli zabieg był bardziej skomplikowany, lekarz może zalecić wizytę kontrolną.