Higiena jamy ustnej odgrywa bardzo ważną rolę. Zęby nie tylko muszą być szczotkowane minimum dwa razy dziennie, ale także nitkowane. Jest to nieodłączna część dbania o jamę ustną. Niestety przez wiele osób zaniedbywana. Dlaczego warto nitkować zęby? Jak poprawnie nitkować zęby?
Na czym polega nitkowanie zębów?
Regularne szczotkowanie zębów nie usunie tak dokładnie resztek jedzenia, jak nić dentystyczna. Pokarm bardzo często zalega pomiędzy zębami i w kieszonkach dziąsłowych, a z czasem ulega on rozkładowi i tworzy się stan zapalny. Aby tego uniknąć, należy codziennie nitkować zęby. Nie ma znaczenia, czy będziemy robić to rano czy wieczorem. Byle regularnie.
Celem nitkowania jest usunięcie resztek pokarmowych, które z pomocą zwykłej szczoteczki nie zostaną wymiecione. Szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka w jamie ustnej. A resztki jedzenia pozostające w jamie ustnej w konsekwencji prowadzą do próchnicy czy paradontozy.
Nić dentystyczna usuwa zalegające w przestrzeniach między zębami resztki oraz niweluje działanie chorobotwórczych czynników. Dodatkowo nitkując zęby możemy usunąć płytkę nazębną z miejsc, do których szczoteczka nie dociera.
Sposoby nitkowania zębów
Jak poprawnie nitkować zęby? Przede wszystkim należy robić to delikatnie. Ale od początku. Najpierw musimy wybrać nić dentystyczną. Na rynku są różnego rodzaju nici dentystyczne. Możemy znaleźć woskowane i niewoskowane, zapachowe, z fluorem i bez.
Wybór konkretnej nici zależy od indywidualnych preferencji, ale warto wybrać nić z fluorem, który działa bakteriobójczo. Przed nitkowaniem zębów należy umyć dłonie, gdyż będą one wkładane do jamy ustnej podczas nitkowania. Następnie odrywamy kawałek nici, mniej więcej 50 cm aby móc nawinąć ją na palec. Nawijamy nić na palce wskazujące obu dłoni i pionowymi ruchami staramy się oczyszczać szczeliny pomiędzy zębami.
Najważniejszą rzeczą jest, aby robić to powoli i po kolei. Najlepiej zacząć od górnej części. Nitkę przesuwamy od linii dziąseł ku dołowi. Należy pamiętać, aby każdą szczelinę czyścić nieużywaną częścią nici. Zużyta powinna być nawinięta na palec.
Zalety nitkowania
Jeśli wiemy już, jak poprawnie nitkować zęby, to teraz należy przejść do zalet tej czynności. Regularne nitkowanie przede wszystkim usuwa płytkę nazębną, a co za tym idzie kamień nazębny znacznie wolniej się odkłada. Dodatkową zaletą regularnego nitkowania są jaśniejsze zęby. Każdy wie, że zdrowe zęby świadczą o tym, czy ogólny stan zdrowia jest dobry.
Dlatego codzienna higiena jamy ustnej przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób przyzębia, a co za tym idzie i chorób sercowych. Wielu naukowców udowodniło, że zła higiena jamy ustnej może doprowadzić do spowolnionego przepływu krwi do serca, co w konsekwencji źle wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Istnieją dowody na to, że nitkowanie powoduje utratę zbędnych kilogramów.
Szczotkowanie i nitkowanie zębów po posiłku zmniejsza apetyt na przekąski. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, jak poprawnie nitkować zęby i jakie korzyści to ze sobą niesie.