Próchnica zębów jest powszechnym schorzeniem, które niestety nadal jest dość mocno bagatelizowane. Zupełnie niesłusznie, bowiem choroba ta – oprócz bólu w obrębie jamy ustnej – może negatywnie wpłynąć na ogólną kondycję organizmu. Jak leczyć próchnicę zębów? Dlaczego warto odwiedzić stomatologa na wczesnym jej etapie?
Próchnica zębów – opis choroby
Próchnica jest schorzeniem wywołanym przez bakterie, pochodzące z płytki nazębnej. Wbrew pozorom nie jest łatwo wykryć tę chorobę, bowiem jej początki przebiegają bezobjawowo. Dbając o regularne wizyty u stomatologa można więc zminimalizować ryzyko jej rozwoju i uniknąć wystąpienia poważnych ubytków na zębach. Głównymi objawami próchnicy zębów jest nadwrażliwość szkliwa i plamy na płytce nazębnej.
Brak leczenia tych symptomów prowadzi do bólu zębów i ich zwiększonej wrażliwości na jedzenie zimnych oraz ciepłych pokarmów. Ostatecznie pojawić się może silny ból, podrażnienie dziąseł, a nawet gorączka – jest to bardzo zaawansowane stadium choroby, informujące o tym, że próchnica dotarła do miazgi zębów.
Warto pamiętać o tym, że próchnica zębów to nie tylko problem estetyczny i nie obejmuje samej jamy ustnej, ale również cały organizm. Oprócz nieprzyjemnych objawów bólowych, które daje, nieleczona próchnica może również powodować przedostawanie się bakterii do krwiobiegu, co wpływa na kondycję serca, trzustki, nerek i wielu innych narządów. Choroba ta może także przyczynić się do powstania cukrzycy typu 2 lub udaru. Schorzeniu najlepiej więc jest skutecznie zapobiegać i wiedzieć, jak leczyc próchnicę zebow, by nie rozwinęła się do zaawansowanego stadium.
Kuracja próchnicy
Jak leczyc próchnicę zebow? Najlepszym wyborem jest podjęcie szybkich kroków, gdy tylko występują niepokojące objawy. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnego dla każdego kanałowego leczenia zębów lub też borowania. Ryzyko wystąpienia próchnicy zmniejsza ograniczenie spożywania cukrów, a także dokładne i regularne czyszczenie zębów (również przestrzeni międzyzębowych). W przypadku wystąpienia ubytków zaleca się założenie wypełnienia (amalgamat, kompozyty, cementy glass-jonomerowe), by zatrzymać dalsze rozprzestrzenianie się próchnicy. Zaawansowane stadium schorzenia wymaga usunięcia miazgi zęba (tzw. leczenie kanałowe), dzięki któremu nie jest konieczne usunięcia chorego zęba. Silne dolegliwości bólowe ze strony zęba zwykle wiążą się z koniecznością wyrwania go.
Zapobieganie próchnicy zębów
Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowych zębów jest regularność i dokładność. Dotyczy to zarówno okresowych wizyt kontrolnych u stomatologa, jak i codziennego czyszczenia szkliwa. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobrej jakości szczoteczkę do zębów, pastę oraz inne przybory – np. nici dentystyczne, małe szczoteczki do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz płyn do płukania jamy ustnej. Dbanie w ten sposób o kondycję zębów i dziąseł powinno być absolutnym nawykiem. Do walki z bakteriami w obrębie jamy ustnej przyczynia się również regularne wykonywanie zabiegów higienizacji zębów, czyli skalingu, piaskowania, polerowania i fluoryzacji. Zaleca się robienie tego raz w roku – pozwala to oczyszczać zęby z kamienia nazębnego, płytki bakteryjnej oraz wszelkiego rodzaju osadów.