jak-dbac-o-szkliwo-zebow
Kategorie:

Jak dbać o szkliwo zębów?

Zdrowe i białe zęby – któż o takich nie marzy?! Jednak bardzo wielu Polaków zmaga się z różnymi problemami pojawiającymi się w jamie ustnej. Szczególnie dotyczy to szkliwa. Czym właściwie jest szkliwo? Jak dbać o szkliwo zębów?

Co to jest szkliwo zębowe?

Szkliwo jest najtwardszą tkanką w organizmie. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że jest ono nieodnawialne, dlatego ważna jest wiedza na temat tego, jak dbać o szkliwo zębów. Zadaniem szkliwa jest ochrona zębów przed uszkodzeniami mechanicznymi i bakteryjnymi.

Szkliwem jest najbardziej zewnętrzna część zębów. Jest to niezwykła tkanka, która jest odporna na rozciąganie, obciążanie i zgniatanie. Chroni ona zęby przed przebarwieniami, wysoką temperaturą i drobnoustrojami. Grubość szkliwa wynosi około 2 mm.

Jest ono bezbarwne i składa się z nieorganicznych składników mineralnych. O twardości i wytrzymałości szkliwa w przeważającej mierze decyduje duża zawartość fosforanu wapnia w jego składzie.

Pielęgnacja szkliwa zębów

Jak dbać o szkliwo zębów? Przede wszystkim ważne jest unikanie wszelkiego rodzaju napojów gazowanych z zawartością cukru. Kwas fosforowy, który się w nich znajduje wypłukuje wapń. Oczywiście powinno unikać się również spożywania słodyczy i słodzonych przekąsek, które osłabiają i rozpuszczają szkliwo.

Dobrą metodą natomiast na neutralizację szkodliwych kwasów jest picie soków owocowych i jedzenie świeżych owoców. Prawidłowe dbanie o szkliwo polega także na odpowiedniej higienie jamy ustnej. Przede wszystkim należy przynajmniej dwa razy dziennie szczotkować zęby przez minimum 2 minuty.

Zaleca się także codzienne nitkowanie i płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami. Przynajmniej dwa razy w roku należy udać się do stomatologa na wizytę kontrolną.

Jak odbudować szkliwo zęba?

Jeśli wiemy już, jak dbać o szkliwo zębów, to możemy także starać się je regenerować. Szczotkowanie zębów niestety może przyczyniać się do osłabienia szkliwa poprzez zły dobór pasty do zębów lub szczoteczki. Używanie past silnie wybielających może doprowadzić do szybszego ścierania się szkliwa.

To samo dotyczy zbyt twardej szczoteczki i zbyt silnego szorowania zębów. Również prowadzenie zdrowego trybu życia może przyczynić się do zregenerowania szkliwa. Warto także stosować preparaty zawierające mikrocząsteczki, które wnikają w głąb uszkodzeń.

Bioaktywne cząsteczki swoją budową przypominają szkliwo i zębinę, dzięki temu potrafią odbudować jej wierzchnią warstwę. Na rynku można znaleźć bardzo wiele preparatów, które rekomendowane są przez stomatologów. Jeśli chodzi o odbudowę szkliwa przy pomocy diety, to najlepszą metodą jest spożywanie produktów, które zawierają wapń.

Czyli są to głównie produkty nabiałowe, takie jak sery, mleko czy jogurty. Również orzechy ziemne i laskowe oraz sardynki dobrze wpływają na nasze zęby. Badania niestety wykazują, że Polacy spożywają niewystarczającą ilość wapnia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wspieranie się różnymi suplementami zawierającymi ten pierwiastek, by ułatwić odbudowę szkliwa.