Aparat ortodontyczny Invisalign jest rewolucyjnym rozwiązaniem w leczeniu wad zgryzu. Umożliwia on wyprostowanie zębów poprzez noszenie przeźroczystych, wymiennych nakładek. Aparat ten stosowany jest przez osoby, które chcą mieć piękny, prosty uśmiech bez konieczności noszenia widocznego, metalowego aparatu ortodontycznego.
Invisalign – opis i charakterystyka
Aparat ten składa się ze specjalnych, przeźroczystych nakładek, które dopasowywane są do uzębienia. Nakładki te nazywane są alignerami, które wykonane są z silikonu i dopasowywane są indywidualnie do zębów pacjenta.
Nakładki te można wymieniać samodzielnie co dwa tygodnie i są one mało widoczne dla osób postronnych. Zadaniem nakładek jest wywarcie nacisku na zęby w celu ich przesunięcia.
Aparaty mogą być stosowane przez każdego w różnych rodzajach wad. Nakładki pozwalają na leczenie poważnych wad zgryzu, np. stłoczenie się zębów, szpary pomiędzy zębami, przodozgryz oraz tyłozgryz, a także zgryz krzyżowy, otwarty i głęboki.
Leczenie tego rodzaju aparatem zalecane jest najczęściej dla osób dorosłych, ponieważ chcą one, by aparat wyglądał estetycznie i nie rzucał się w oczy. Nakładki dobieranie są indywidualnie dla każdego pacjenta po wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem.
Jak działa aparat Invisalign?
Leczenie przy zastosowaniu alignerów odbywa się w kilku etapach, którymi są:
- diagnostyka – jest to pierwszy etap polegający na wykonaniu panoramicznych zdjęć RTG, tomografii komputerowej oraz zdjęć cyfrowych i wycisków szczęki. Zdjęcia te oraz dokładny wycisk potrzebne są do wykonania modeli diagnostycznych dla pacjenta,
- planowanie – w tym kroku stomatolog przy użyciu komputera oraz skanera 3D wykonuje cyfrowy model uzębienia. Etap ten pozwala na wizualizację efektów, jakie zostaną osiągnięte po przeprowadzeniu leczenia.
- leczenie – jest to etap polegający na noszeniu silikonowych nakładek, które dobrane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Nakładki te należy samodzielnie wymieniać co 1 – 2 tygodnie i nosić je co najmniej 22 godziny dziennie. Alignery podczas leczenia ściągać można na czas posiłków oraz czyszczenia zębów,
- kontrole – podczas noszenia nakładek kontrole nie są takie częste jak w przypadku aparatu ortodontycznego i odbywają się co 6 – 8 tygodni,
- retencja – jest to ważny etap leczenia po ściągnięciu aparatu. Retencja ma na celu zapobieganie niekontrolowanemu przesunięciu się zębów po leczenia alignerami. W czasie retencji nakładki na zęby są również niewidoczne i wygodne jak aparat.
Koszt aparatu Invisalign
Cena aparatu uzależniona jest od indywidualnego cennika gabinetu ortodontycznego oraz od miasta, w jakim się on znajduje. Cena jest wyższa niż cena klasycznego aparatu i ma na nią wpływ ilość nakładek nazębnych oraz rodzaj leczonej wady zgryzu.
Cena całego zestawu nakładek na dolne i górne zęby wykonanych z termoplastycznego silikonu to koszt od 9.000 do nawet 15.000 złotych. Ze względu na cenę nie wiele osób może zdecydować się na leczenie wad zgryzu przy użyciu alignerów.