Fluoryzacja zębów to zabieg, do którego wykonania używa się fluoru w celu ochrony zębów przed próchnicą. Najczęściej podczas zabiegu fluor ma postać żelu, lakieru, pianki lub pasty i nakładany jest na zęby, aby dokładnie pokryć szkliwo. Zabieg ten jest bezpieczny, szybki, bezbolesny i prosty. Może być on wykonywany w domu lub w gabinecie stomatologicznym. Zabieg przeprowadzony w domu może jednak nie dać takich efektów jak zabieg wykonany u profesjonalisty w gabinecie.
Fluoryzacja zębów – na czym polega?
Fluoryzacja jest bardzo skuteczną metodą stosowaną w celu zapobiegania rozwojowi próchnicy na zębach. Do wykonania zabiegu stosuje się fluor, który korzystnie wpływa na zęby. Jest on bardzo aktywnym pierwiastkiem potrzebnym do prawidłowej budowy zębów i kości. Fluor remineralizuje szkliwo, co oznacza, że naprawia mikrouszkodzenia występujące na szkliwie zębów. Fluoryzacja wpływa także na rozwój bakterii znajdujących się w jamie ustnej.
Fluoryzacja zębów przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym polega na nałożeniu na wyczyszczone zęby fluoru w postaci pasty, żelu lub lakieru czy pianki. Fluoryzacja wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed bakteriami chorobotwórczymi, ponieważ fluor uwalnia jony fluorkowe.
Pierwszym krokiem podczas zabiegu jest dokładne oczyszczenie powierzchni zębów specjalną szczoteczką. Po wyczyszczeniu zębów nakładana jest na nie cienka warstwa fluoru w wybranej formie. Fluor utrzymuje się na zębach przez kilka godzin. Przy użyciu pianki fluoryzującej nakłada się ją za pomocą specjalnej łyżeczki i utrzymuje na zębach przez kilka minut, po czym wypłukuję się nadmierną ilość pianki.
Z zabiegu fluoryzacji korzystać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Należy pamiętać, że po zabiegu nie wolno spożywać posiłków i pić przez co najmniej 2 godziny. Po zabiegu przez 12 -24 godziny nie wolno pić alkoholu, palić papierosów oraz żuć gumy, a do końca dnia, w którym przeprowadzany był zabieg, nie powinno jeść się owoców cytrusowych.
Zalecenia do fluoryzacji
Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu fluoryzacji zębów jest zapobieganie próchnicy, która jest bardzo powszechnym problemem i powodowana jest przez osadzanie się na zębach resztek spożywanych pokarmów. Innymi powodami, które są wskazaniem do zabiegu fluoryzacji, są przebarwienia płytki nazębnej, niwelowanie nadwrażliwości szyjek zębowych i zębów. Fluoryzacja nie może być przeprowadzona, gdy w jamie ustnej występują różnego rodzaju stany zapalne lub owrzodzenia.
Cena fluoryzacji zębów
Fluoryzacja zębów nie jest zabiegiem kosztownym i ma świetny wpływ na kondycję zębów i szkliwa oraz pomaga dbać o zniwelowanie rozwoju bakterii w jamie ustnej.
Cena zabiegu uzależniona jest od ilości fluoryzowanych zębów oraz od metody, jaką zabieg będzie przeprowadzany. Na cenę ma też wpływ miasto, w jakim znajduje się gabinet oraz indywidualny cennik gabinetu stomatologicznego, a także jego renoma. Fluoryzacja jednego zęba kosztować może od 10 do 22 zł, natomiast cena fluoryzacji wszystkich zębów mlecznych to koszt od 30 do 80 zł.