Problemy z zębami w dzisiejszych czasach dotyczącą bardzo wielu ludzi. W przypadku występowania dolegliwości bólowych często wymagana jest wizyta u stomatologa, która nie jest z reguły tania. Zęby można bardzo często uratować i wyleczyć, jednak czasami proces leczenia jest skomplikowany. Jednym z takich zabiegów jest leczenie kanałowe, którego elementem jest dewitalizacja.
Czym jest dewitalizacja zęba?
Dewitalizacja jest możliwym krokiem w przypadku leczenia kanałowego. Nazywana jest potocznie zatruciem zęba. Generalnie w przypadku tego rodzaju leczenia zatrucie zęba nie jest rekomendowane, jednak w niektórych przypadkach może pojawić się taka konieczność. Odpowiadając na pytanie dewitalizacja zęba co to jest należy powiedzieć, że jest to po prostu zatrucie zęba. Przeprowadzane jest ono szczególnie w nagłych przypadkach oraz wśród dzieci, gdy nie ma możliwości skutecznego znieczulenia.
Na czym polega zatrucie zęba?
Wiele osób może zadać sobie pytanie dewitalizacja zęba co to jest i na czym polega. Celem tego zabiegu jest zlikwidowanie czucia w zębie. Dewitalizacja zęba polega, krótko mówiąc, na uśmierceniu nerwu, który jest odpowiedzialny za przewodzenie bólu. W tym celu lekarz stomatolog otwiera koronę zęba, aby dostać się do miazgi. Następnie na odsłonięty nerw odpowiadający za przewodzenie bólu lekarz nakłada specjalny preparat mający toksyczne działanie. Powoduje on obumarcie nerwów. Po dewitalizacji następuje więc utrata czucia zęba. Środek powinien zalegać w miazdze przez kilka dni. Bezpośrednio po dewitalizacji pacjent może odczuwać jeszcze ból, jednak po kilku godzinach ząb powinien być już całkowicie uwolniony od bólu. Po procesie dewitalizacji najczęściej przeprowadzane jest właściwe leczenie kanałowe, mające na celu odbudować koronę zęba. W niektórych przypadkach dewitalizacja zęba nie jest jednak możliwa, dlatego też warto zapoznać się z ewentualnymi alternatywami dla dewitalizacji.
Alternatywa dla dewitalizacji
Jedną z alternatyw dla dewitalizacji zęba jest tak zwana ekstyrpacja. Jest to zabieg polegającym na całkowitym usunięciu żywej miazgi zęba. Stomatolog wykonuje tego rodzaju zabieg w znieczuleniu miejscowym, gdyż ten sposób znieczulenia jest dużo bardziej komfortowy dla pacjenta. Zabieg ekstyrpacji jest jednak znacznie dłuższy od dewitalizacji. Stomatolog musi bowiem w bardzo dokładny sposób zadbać o wszystkie kanały zęba. W przypadkach, w których jest to możliwe, częściej przeprowadza się zatem dewitalizację, która jest znacznie mniej czasochłonna.
Dewitalizacja zęba co to jest? Zabieg dewitalizacji polega wiec na uśmierceniu nerwu odpowiadającego za dolegliwości bólowe. Jest to zabieg przeprowadzany w przypadku leczenia kanałowego. Po dewitalizacji następuje utrata czucia zęba. Nie może być ona wykonana jednak we wszystkich przypadkach. Alternatywą dla dewitalizacji jest ekstyrpacja, która polega na całkowitym usunięciu żywej miazgi zęba. Jest ona jednak procesem o wiele bardziej pracochłonnym dla samego stomatologa.