W przypadku, gdy pojawią się w naszej buzi afty, to od razu nasuwa się pytanie, czym wyleczyć afty w jamie ustnej?. Zaleca się, by stosować suplementację kwasu foliowego, witaminy B12 oraz żelaza. Można także stosować żele, które zawierają substancję przeciwbólowe. Taki żel trzeba w niewielkiej ilości nałożyć na aftę i poczekać, aż się wchłonie.
Czym wyleczyć afty w jamie ustnej oprócz żelów? Bardzo dobrym sposobem jest też płukanie jamy ustnej. Można płukać preparatami zawierającymi mieszanki ziołowe. Bardzo jest polecana szałwia lekarska, która ma działania przeciwzapalne oraz zmniejsza intensywność stanu zapalnego w okolicach afty. Również dobrym sposobem jest płukanka zawierająca rumianek pospolity. Taki rumianek działa kojąco na ból powstały z powodu afty.
Czym wyleczyć afty w jamie ustnej u alergika na substancje ziołowe lub u dziecka? Wtedy najlepszym sposobem może być użycie zwykłej torebki herbaty. Taką torebkę z parzenia herbaty można wykorzystać jako okład do złagodzenia bólu. Można także spróbować z osoloną wodą. Jeśli jednak afty są nawracające to, należy skonsultować się z lekarzem, który wprowadzi farmakologiczne środki dostępne na receptę.
Afty w jamie ustnej – skąd się biorą?
Afty to bardzo małe, ale bolesne zmiany, które pojawiają się w jamie ustnej. Najczęściej pojawiają się na języku, wargach, czy śluzówce policzków. Pokryte są włókninowym nalotem o barwie przeważnie białej, ale zdarzają się także odcienie żółtego bądź szarości. Są też otoczone zapalną obwódką, która boli przy dotyku. Mogą występować pojedynczo lub kilka na raz. Przyczyn skąd się biorą afty, może być mnóstwo. Między innymi mogą powstać ze źle dobranej protezy, aparatu ortodontycznego, alergii, czy próchnicy. Wpływ na powstanie aft ma także nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Skłonności genetyczne również mogą mieć swój wpływ.
Afty – objawy
Może się tak zdarzyć, że przy powstawaniu aft wytworzy się opuchlizna buzi. Pojawia się także ból w miejscu powstania afty, który jest odczuwalny nawet, przy dotyku przez język. Objawami aft są także powiększone węzły chłonne. Warto także dodać, że pierwszymi objawami powstania aft jest uczucie szczypania i kłucia w buzi. Również można czuć tak zwane mrowienie w ustach przez co, jest problem z mówieniem oraz jedzeniem i piciem.
Jak uchronić się przed aftami ?
By uchronić się przed powstaniem aft, to przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, co się je i pije. Twarde, kwaśne i pikantne potrawy mogą zwiększyć ryzyko utworzenia się afty. Należy także myć wszelkie owoce i warzywa. Bardzo ważne jest też, aby dobrze dobierać pasty do mycia zębów.
Przed kupnem takiej pasty, trzeba przeczytać skład, gdyż niektóre składniki zawarte w paście mogą podrażniać naszą skórę, co wiąże się z tym, że mogą powstać afty. Częstym powodem powstania aft jest ciągły stres, dlatego dobrze jest w miarę możliwości o jak największe unikanie sytuacji, które mogą doprowadzić nas do stresu.