czy-wyrywac-zeby-mleczne-z-prochnica
Kategorie:

Czy wyrywać zęby mleczne z próchnicą?

Jak wiadomo, zęby mleczne bardzo szybko wypadają. Wielu rodziców jest zdania, że leczenie chorych zębów mlecznych jest bezcelowe, skoro za jakiś czas takowe i tak wypadną. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie, gdyż okazuje się, że mleczne zęby mają wpływ na późniejszy stan nowo pojawiających się zębów stałych. Zatem czy wyrywać zęby mleczne z próchnicą? O tym wszystkim poniżej.

Mleczne zęby – czym są?

Przed rozważaniem o tym, czy powinno się wyrywać zęby mleczne z próchnicą, warto wspomnieć o tym, czym tak naprawdę są mleczne zęby. Są to inaczej zęby czasowe, które po jakimś czasie najzwyczajniej w świecie po prostu wypadają. Oczywiście spotykane są one tylko do pewnego momentu u dzieci. Zęby mleczne są zdecydowanie mniej trwałe i bardziej podatne na próchnice. Jeśli chodzi o jego budowę, to jest ona taka sama jak w przypadku zęba stałego. Ten mleczny także składa się z korony i korzenia. Ile zębów mlecznych pojawia się u dzieci? Maluchy posiadają 20 zębów, po 10 w każdej szczęce. Okres wypadania zębów mlecznych przypada między 6. a 13. rokiem życia. Okazuje się jednak, że zęby wypadają w pewnej kolejności. Na początek znikają dolne i górne siekacze i dzieje się to około 7. roku życia.

Próchnica w mleczakach – kiedy powstaje?

Problem z próchnicą dotyczy coraz większej liczby dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Jest to głównie spowodowane brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Maluchy często niedokładnie szczotkują zęby, co przyczynia się do osadzania kamienia na szkliwie, który z kolei jest bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy nazębnej. Zbyt duża ilość spożywanych słodkości również jest jednym z czynników, który wywołuje powstawania próchnicy. Dlatego też rodzice powinni mieć na uwadze ilość i jakość jedzenia, jakie maluch spożywa. Dziecko powinno przede wszystkim dokładnie szczotkować zęby, ale także jeść dużo owoców i warzyw, które zastąpią słodycze. Kluczowe jest także spożywanie dużej ilości mleka, które jest bogate w wapń, tak znaczący do prawidłowego rozwoju zębów.

Czy wyrywa się mleczaki z próchnicą?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że nie powinno się wyrywać mleczaków z próchnicą, gdyż zęby te i tak zaraz wypadną, więc jest to bezsensowne. Niestety nic bardziej mylnego. Okazuje się, że obecność próchnicy na zębach mlecznych skutecznie zmniejsza odporność i wytrzymałość zębów stałych. Nieleczona próchnica jest zakaźna, co może sprawić, ze nowo pojawiające się zęby stałe będą już w jakimś stopniu zainfekowane. Jeśli więc rodzice zauważą próchnicę lub jej pierwsze oznaki na zębach mlecznych u malucha, powinni przede wszystkim udać się do specjalisty, który zaleci dalsze leczenie.

Warto dbać o zęby już od najmłodszych lat. Nieleczona próchnica w przypadku zębów mlecznych może być powodem do zmartwień. Obowiązkiem rodziców jest przede wszystkim kontrola stanu uzębienia malucha i dopilnowanie, aby w dokładny sposób mył on zęby i nie jadł dużo słodyczy. Konieczne jest w tym przypadku stosowanie również nici dentystycznych.