czy-sedacja-wziewna-jest-bezpieczna
Kategorie:

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Wizyta w gabinecie dentystycznym jak powszechnie wiadomo nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Strach przed leczeniem uzębienia odczuwają nie tylko małe dzieci, ale również osoby starsze. Sedacja wziewna jest idealnym wyborem dla osób, które chcą znacząco złagodzić skutki dentofobii. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się czy sedacja wziewna jest bezpieczna i czy w rzeczywistości warto skorzystać z jej dobrodziejstwa.

Na czym polega sedacja wziewna?

Sedacja wziewna najprościej rzecz mówiąc to uspokojenie bez utraty świadomości. Opisywany zabieg polega przede wszystkim na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Dentysta podaje pacjentowi specjalne środki farmakologiczne, dzięki którym zdecydowanie łatwiej jest przeprowadzić zabieg stomatologiczny. Najczęściej stosuje się oczywiście środki uspokajające albo środki nasenne w mniejszej dawce.

Przy sedacji wziewnej pacjenci mają aktywną świadomość. W większości przypadkach odczuwana jest senność i co najważniejsze zanika niepokój dotyczący wizyty w gabinecie stomatologicznym. Pamiętać należy jednak o tym, że środki farmakologiczne mogą działać do kilku godzin po wizycie u stomatologa.

Zastosowanie sedacji w stomatologii

Sedacja wziewna jest jedną z najpopularniejszych metod uspokajania pacjentów, dlatego też cieszy się dużym zainteresowaniem we współczesnej stomatologii. Pacjent podczas leczenia stomatologicznego cały czas oddycha przez specjalną maseczkę przez którą wdycha się mieszankę tlenu i podtlenku azotu.

Warto wspomnieć o tym, że w odróżnieniu od farmakologicznej sedacji podawany podtlenek azotu działać będzie wyłącznie w momencie wdychania. Po zakończeniu leczenia stomatologicznego pacjenci oddychają tlenem przez 3-5 minut do momentu, aż działanie gazu rozweselającego przestanie działać.

Czy sedacja wziewna jest niebezpieczna?

Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie czy sedacja wziewna jest bezpieczna i czy po zabiegu stomatologicznym można powrócić do normalnej aktywności. Po sedacji zwiewnej pacjenci wychodzą z gabinetu stomatologicznego w stanie pełnej świadomości. Podtlenek azotu jest bezpieczny i umożliwia przeprowadzenie bezstresowego leczenia. Ważne jest to, aby wybrać porządny gabinet stomatologiczny, który korzysta ze sprawdzonego i certyfikowanego systemu sedacji.

Przed skorzystaniem z sedacji wziewnej warto sprawdzić jakie są przeciwwskazania. Jak wspomniano powyżej sedacja wziewna jest bezpieczna, jednak pamiętać należy o tym, że istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania.

Z gazu rozweselającego nie mogą korzystać pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, chorobami psychicznymi i problemami z niedrożnością górnych dróg oddechowych. Osoby, które chcą dowiedzieć się czy sedacja wziewna jest bezpieczna przy ich schorzeniach mogą zawsze skorzystać z doradztwa dentysty.

Warto dowiedzieć się również czy sedacja wziewna jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Wielu lekarzy uważa że gaz rozweselający nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży. Mowa tutaj przede wszystkim o kobietach, które są w pierwszym trymestrze ciąży. Uważać powinny także osoby z przerostem migdałków. Problemy mogą pojawić się także przy nadmiernym spożywaniu alkoholu.