Leczenie endodontyczne, które nazywane jest również leczeniem kanałowym to powszechnie stosowana procedura stomatologiczna w przypadku stwierdzenia martwicy zęba. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie leczenia z uwagi na ryzyko wystąpienia powikłań groźnych nie tylko dla jamy ustnej pacjenta, ale również jego ogólnego stanu zdrowia. Wielu pacjentów zastanawia się jednak: czy leczenie kanałowe jest bezpieczne?
Leczenie kanałowe – na czym polega?
Leczenie kanałowe jest dość skomplikowane oraz czasochłonne. Wymaga ono bardzo dużego nakładu pracy i zaangażowania ze strony dentysty. Czy leczenie kanałowe jest bezpieczne? Samo leczenie endodontyczne jest stosunkowo bezpieczne, jednak nie zawsze gwarantuje ono stuprocentową skuteczność. Ponadto są sytuacje, w których nie może zostać podjęte, na przykład z uwagi istnienie innych chorób pacjenta lub zwapnienia korzeni zęba. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest usunięcie całych lub części korzeni zębowych, a nawet całego zęba. Leczenie kanałowe polega na usunięciu z kanałów zębowych martwej miazgi. Kanał jest później opracowywany przy użyciu pilników endodontycznych i płukany płynami do irygacji. Połączenie metod mechanicznych i chemicznych pozwala skutecznie oczyścić kanał i usunąć patogeny chorobotwórcze. Po tych czynnościach kanał jest wypełniany przy użyciu materiałów stomatologicznych.
Kiedy zdecydować się na leczenie kanałowe?
Jak wspomniano powyżej, leczenie kanałowe powinno zostać podjęte w momencie stwierdzenia martwego zęba oraz ryzyka wystąpienia poważnych powikłań.
Czy leczenie kanałowe boli?
Choć w powszechnej opinii leczenie kanałowe związane jest z bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi w rzeczywistości dostępne są liczne sposoby ich łagodzenia. Rynek usług dentystycznych oferuje liczne i zróżnicowane znieczulenia, które mogą zostać dopasowane do bardzo indywidualnych wymagań pacjenta oraz przebiegu leczenia, tym na przykład jego rozległości i czasu trwania. Należy pamiętać o tym, że odczuwanie bólu jest zróżnicowane osobniczo. Cześć pacjentów w miarę dobrze znosi ból i stanowi on dla nich jedynie duży dyskomfort, zaś u innych jest to ból nie do wytrzymania. Zastosowanie wybranego znieczulenia w obu przypadkach jest zalecane, z uwagi na znikome ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Jeżeli nawet miałyby one się pojawić, korzyści wynikające z zastosowana znieczulenia dla organizmu pacjenta są dużo wyższe.
Warto dodać, że ból zęba podczas tego rodzaju leczenia jest związany z samym skomplikowanym i inwazyjnym zabiegiem lub jego powikłaniami, takimi jak na przykład rozwijającym się stanem zapalnym, który musi zostać skonsultowany stomatologicznie. Zazwyczaj jednak dolegliwości bólowe po leczeniu kanałowym utrzymują się od kilku do nawet kilkunastu dni, a ból może być zmniejszany za pomocą sposobów domowych, w tym: chłodnych okładów, ssania kostek lodu, stosowania płukanek ziołowych z szałwii lub rumianku, aplikację pasty przygotowanej z czosnku i olejku goździkowego lub przyjmowanie środków przeciwbólowych.