Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga od jego użytkownika nie tylko cierpliwości w oczekiwaniu na efekty leczenia. Liczy się również przestrzeganie zaleceń ortodonty. Wiele z nich dotyczy tego co w trakcie terapii można spożywać. Warto wiedzieć jak na aparat stały działają twarde produkty, a także słodycze, czy owoce oraz które z nich mogą go uszkodzić. Ważne jest zatem ustalenie właściwego jadłospisu, a także przyswojenie metod utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej po każdym posiłku w trakcie leczenia ortodontycznego.
Potrawy na pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego
Czas noszenia aparatu ortodontycznego, to okres szczególny. Zwłaszcza pierwsze dni mogą być trudne, ponieważ pojawia się dyskomfort w trakcie spożywania posiłków. Warto wtedy zrezygnować z niektórych produktów oraz lepiej unikać twardych pokarmów, które mogą wywołać bolesność przy gryzieniu i przyczynić się do odklejenia aparatu. Lepiej jeść pokarmy w formie płynnej. W czasie pierwszych dni terapii bardzo dobrze sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju koktajle, kefiry, czy też jogurty. Można też jeść budynie, kisiele oraz naleśniki. Zalecane są również zupy w formie kremów. Warzywa po ugotowaniu można zetrzeć na tarce i w takiej formie spożywać. Wszelkie ryże, makarony, a także kasze należy rozgotowywać, żeby były bardzo miękkie.
Dieta przy aparacie ortodontycznym: czego należy unikać?
W trakcie noszenia aparatu stałego niektóre pokarmy mogą uszkodzić urządzenie i wpłynąć na odklejenie zamków i innych jego elementów. Dlatego lepiej jest unikać produktów twardych, które często przyczyniają się do podrażnienia zębów i dziąseł. Podczas leczenia istotne jest również dokładne mycie zębów i czyszczenie samego aparatu. Wymaga to więcej czasu i staranności, jeśli pacjent spożywa pokarmy włókniste i ciągnące się. Mogą one oblepiać druciki, klamry i ligatury urządzenia. Warto też z menu wyeliminować słodycze i słodkie napoje, ponieważ cukry proste przyczyniają się do wystąpienie próchnicy. Jest to bardzo istotne zwłaszcza podczas noszenia aparatu stałego, gdyż dokładna higiena jamy ustnej w takim wypadku bywa utrudniona.
Czego nie należy jeść podczas noszenia aparatu?
W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego niewskazane jest spożywanie:
– produktów twardych takich jak orzechy, migdały, nasiona, landrynki, niektóre rodzaje pieczywa, a także surowe warzywa i owoce np. marchew, jabłka, czy gruszki,
– produktów włóknistych np. mięsa wołowego,
– produktów ciągnących się i oblepiających np. słodyczy takich jak „krówki”, toffi, batony, żelki, a także gum do żucia,
– produktów zawierających cukier prosty np. słodycze, ciasta, słodkie napoje,
– napojów gazowanych.
Co jeść, gdy zęby w aparacie ortodontycznym są wrażliwe i bolą?
Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent może odczuwać ból. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zęby stają się bardziej wrażliwe. Poza tym niektóre osoby wykazują się też wrodzoną nadwrażliwością uzębienia. Dodatkowo dolegliwości intensyfikują się w trakcie spożywania posiłków. Ważne wtedy jest, żeby nie obciążać zębów i nie doprowadzać do niepotrzebnych podrażnień oraz własnego dyskomfortu, zwłaszcza podczas noszenia aparatu stałego, którego nie będzie można zdjąć, żeby choć na chwile poczuć ulgę. Dlatego dobrym pomysłem jest jedzenie potraw o miękkiej konsystencji, rozmiękczonych, rozgotowanych i papkowatych. Posiłki w formie płynnej lub półpłynnej ułatwią przełykanie bez potrzeby odgryzania, czy też rozgryzania danej potrawy. Warto unikać produktów twardych oraz takich, gdzie występują kości.
Czy można jeść owoce w aparacie ortodontycznym?
Spożywanie owoców może rodzić pewne problemy i dlatego należy zachować umiar w tym względzie. Podczas ich jedzenia zdarza się, że dochodzi do przebarwień ligatury, czyli gumek stanowiących istotną część aparatu ortodontycznego. Dlatego jeśli pacjent zamierza w trakcie leczenia spożywać np. jagody, czy porzeczki oraz pić soki owocowe, to powinien zdecydować się na gumki w ciemniejszych kolorach. Ortodonta nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiednich. Poza tym owoce zawierają kwasy obniżające pH w jamie ustnej, co może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów. Z tego powodu w czasie noszenia aparatu stałego warto rozważyć opcję ograniczenia ilości ich spożywania i pamiętać o płukaniu ust po każdym posiłku.
Co pić po założeniu aparatu ortodontycznego?
Najlepszym rozwiązaniem w trakcie leczenia ortodontycznego będzie picie wody, ponieważ w swoim składzie nie posiada ona kwasów, które mogłyby negatywnie oddziaływać na pH w ustach. Można ją pić w dużych ilościach. Niewskazane jest natomiast spożywanie napojów słodzonych, barwionych, kaw, herbat, soków owocowych, czy też gazowanych. Posiadają one nie tylko niekorzystne dla szkliwa kwasy, ale również cukry, które wpływają na rozwój próchnicy. Jeśli już trudno jest się powstrzymać przed piciem takich płynów, to warto skorzystać ze słomki, którą należy skierować w kierunku tylnej części jamy ustnej, natychmiast połykając napój.