Ciąża a leczenie stomatologiczne
Kategorie:

Ciąża a leczenie stomatologiczne

W przypadku kobiet w ciąży szczególne znaczenie ma systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej. Wiele kobiet niestety nie dba o zęby, gdy nadchodzi ciąża a leczenie stomatologiczne jest w tym czasie niezbędne. Ryzyko pojawienia się choroby przyzębia wtedy się zwiększa, ponieważ ciąża ma wpływ na zmianę poziomu hormonów w organizmie.

Jak dbać o zęby w ciąży?

W tym artykule wyjaśnimy, jak przebiega ciąża a leczenie stomatologiczne jest w tym czasie bardzo ważne. Można śmiało powiedzieć, że najpoważniejszą formą choroby dziąseł jest właśnie choroba przyzębia. Dlatego regularnie do dentysty powinny chodzić wszystkie kobiety w ciąży, a także panie starające się o dziecko. Dzięki wizytom kontrolnym można uniknąć poważnych stomatologicznych problemów. Dla każdej kobiety dużym wyzwaniem jest ciąża a leczenie stomatologiczne schodzi w tym czasie na drugi plan. Trzeba jednak pamiętać, że przyczyną wielu problemów zdrowotnych w ciąży mogą być nieleczone zęby i dziąsła. Dlatego nie warto słuchać mądrości ludowych, tylko trzeba dbać o wszystkie zęby. Z pewnością w ciąży zęby nie mają łatwego zadania. Hormony to nie wszystko, ponieważ dochodzą do tego jeszcze wymioty poranne oraz zła dieta. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zęby to jedne z najtwardszych narządów ciała ludzkiego. Mimo wszystko jednak często się psują, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność. Przyjacielem kobiety powinien być doświadczony dentysta. Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, ale jednak różnie z tym bywa. Osoby, które planują ciążę muszą polubić wizyty w gabinecie dentystycznym. Jeszcze przed poczęciem powinno się wyleczyć wszystkie ubytki w zębach i usunąć kamień nazębny.

O jakich zasadach pamiętać?

Warto mieć na uwadze, że choroby przyzębia i stany zapalne w jamie ustnej odpowiadają za około 20% przedwczesnych porodów. Wcześniejszy poród może powodować różne komplikacje zdrowotne, dlatego nie ma sensu ryzykować. Za zmiany w organizmie kobiety odpowiedzialne są oczywiście hormony. Skutkuje to często problemami w jamie ustnej. Przeważnie jest to tak zwane ciążowe zapalenie dziąseł, które dotyczy aż około 50% kobiet. Nie wszystkie kobiety wiedzą, jak przebiega ciąża a leczenie stomatologiczne jest w tym czasie obligatoryjne. Warto podkreślić, że zapalenie dziąseł może mieć charakter uogólniony lub miejscowy. Z reguły taka dolegliwość powinna ustąpić po kilku tygodniach po porodzie, a jeśli samoistnie nie ustąpi to trzeba jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Początkowe objawy to przekrwienie dziąseł, które nie jest bolesne. Po pewnym czasie pojawia się bolesność oraz rozpulchnienie. Najczęściej do krwawienia dochodzi w trakcie mycia zębów. Wiele kobiet ciężarnych ogranicza wtedy szczotkowanie zębów i rezygnuje z właściwej higieny jamy ustnej. Warto jasno podkreślić, że jest to bardzo duży błąd i nigdy nie powinno się rezygnować z mycia zębów. Bakterie bardzo szybko namnażają się na brudnych zębach i dziąsłach. To tylko potęguje stan zapalny i rozwój próchnicy. U niektórych kobiet mogą się nawet pojawić bardzo niebezpieczne owrzodzenia.

Ciąża, a wizyty u dentysty

Nie ma sensu zwlekać z wizytą u dentysty, jeśli tylko zauważysz niektóre z wymienionych objawów. Oprócz tego może wystąpić również wrażliwość zębów na ciepłe, zimne i słodkie jedzenie. Fatalny wpływ na zęby mają poranne nudności, które potrafią mocno uprzykrzyć życie. Kwas żołądkowy bardzo szybko niszczy szkliwo, a to prowadzi do rozwoju próchnicy. Kobieta ma niestety raczej mały wpływ na poranne wymioty. Ogromne znaczenie dla organizmu człowieka ma oczywiście właściwe żywienie. Niewłaściwa dieta skutkuje najczęściej niedoborem wapnia, magnezu, fosforu oraz fluoru. Ciążowe zachcianki również mają wpływ na stan uzębienia. Szkliwo niszczą kiszone ogórki oraz słodycze. Taki sam efekt daje również bezustanne podjadanie. Oczywiście nie trzeba nagle wprowadzać restrykcyjnej diety, ale warto sobie odpuścić niektóre rzeczy. Cukierki można zastąpić owocami, a kiszonki świeżą marchewką. Po każdym posiłku trzeba dokładnie umyć zęby. Jeśli nie jesteś w stanie robić tego tak często staraj się przynajmniej myć zęby dwa razy dziennie. Właściwa higiena jamy ustnej pozwala zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł i próchnicy. Podstawą jest oczywiście regularne szczotkowanie, nitkowanie oraz używanie płynu dentystycznego. Niezbędna jest oczywiście pasta wysokiej jakości oraz płyn do płukania jamy ustnej. Gabinet stomatologiczny warto odwiedzić przynajmniej raz w trymestrze, nawet jeśli nic złego się nie dzieje. W dzisiejszych czasach nie trzeba się wcale obawiać wizyty u dentysty. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy mogli jedynie pomarzyć. Nie trzeba martwić się o ból, ponieważ dostępne są nowoczesne środki znieczulające. Bezpieczne znieczulenie jest przygotowane dla przyszłych mam. Warto mieć świadomość, że takie znieczulenie nie zawiera środków obkurczających naczynia. Jeśli będzie taka potrzeba to można zastosować antybiotyki z grupy cefalosporyn oraz penicylin. Takie środki w ogóle nie zagrażają maleństwu. Po przeczytaniu tego tekstu wiesz już, jak wygląda ciąża a leczenie stomatologiczne.