Biała-dieta
Kategorie:

Biała dieta – czego nie jeść?

Zarówno po wybielaniu zębów, jak i po innych zabiegach stomatologicznych, często można spotkać się z pochodzącym od lekarza zaleceniem, aby stosować białą dietę. Czym ona jest, na jakich założeniach się opiera i czego się od nas oczekuje w czasie jej trwania?

Czym jest biała dieta?

Biała dieta jest przeważnie opisywana jako sposób odżywiania charakteryzujący się tym, że z jadłospisu usuwa się te produkty, które zabarwiają szkliwo zębów. Co przy tym warte podkreślenia, z białą dietą mamy do czynienia nie tylko w odniesieniu do produktów, w których składzie znajdują się sztuczne barwniki. Te naturalne mogą być przecież wcale nie mniej niebezpieczne.
Białą dietę stosuje się przede wszystkim po to, aby efekty wybielania zębów były widoczne przez dłuższy czas. Lekarze sugerujący wcielenie w życie takiego sposobu odżywiania podkreślają też, że zapewnia on ochronę zębów poddanych wcześniej zabiegowi. Dieta taka może być zróżnicowana, a co za tym idzie – bardzo smaczna. Należy jednak dbać o to, aby składała się z jasnych produktów.

Kiedy stosować białą dietę?

Jak już wspomniano, biała dieta jest konieczna zaraz po zabiegu wybielania zębów, gdy szkliwo wymaga szczególnie starannej opieki. Lekarz może jednak wspomnieć o jej konieczności także wtedy, gdy pacjent przeszedł poważny zabieg i otrzymał dość duże wypełnienie. W pierwszych dniach po jego wykonaniu należy w szczególny sposób uważać, aby nie doszło do jego zabarwienia. W innym przypadku dopiero co naprawiony ząb będzie wyraźnie różnił się od pozostałych. Stosowanie białej diety zaleca się przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu. Jeśli jednak pacjent wybielał zęby, a teraz zależy mu na wzmocnieniu efektu zabiegu, najlepszą opcją okaże się zmiana jadłospisu nawet na 14 dni.

Przeciwwskazania podczas białej diety

Biała dieta nie musi być uciążliwym sposobem odżywiania się. Bazuje na nabiale, nie brakuje w niej jednak również wielu innych produktów, po które można sięgać. Nie zaszkodzi nam kurczak, białe ryby, indyk, małże i krewetki, ziemniaki, kalafior i kalarepa, seler, ogórek, pietruszka i biała fasola, a także białe pieczywo, ryż i kasza jęczmienna, woda i mleko. Musimy jednak pamiętać o tym, że pewne produkty są podczas białej diety zabronione.
Jeśli zęby mają być chronione przed przebarwieniem, nie powinno się sięgać po wiele owoców, w tym choćby po borówki i jagody, maliny i jeżyny oraz porzeczki. Niebezpieczne dla zębów mogą okazać się także pomidory, buraki i marchew, szpinak, wołowina, wieprzowina i dziczyzna, a także słodycze. Tych ostatnich nie powinno się jeść pod żadną postacią. Osoby stosujące białą dietę muszą też unikać żółtego sera, jogurtów z owocami, kakao oraz niektórych przypraw, w tym zwłaszcza papryki i curry. Niebezpieczna bywa kawa oraz herbata, a także kolorowe alkohole.


Pacjent, który ma zaleconą dietę prozdrowotną, znajduje się pod opieką specjalisty i stale przyjmuje leki, powinien poinformować o tym lekarza stomatologa. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania białej diety, niekiedy może się jednak okazać, że modyfikacja codziennego sposobu żywienia wymaga bardziej wnikliwej analizy. Doświadczony lekarz z pewnością zasugeruje najlepsze rozwiązanie.