W przypadku wyrzynania się zębów stałych profilaktyka ma szczególne znaczenie — zęby stałe mają służyć przez całe życie. Powierzchnie żujące zębów trzonowych są najbardziej narażone na próchnicę, zwłaszcza po wyrżnięciu zęba.
Lakierowanie zębów, czyli nakładanie fluoru na zęby, uszczelnia bruzdy i wgłębienia, tym samym wzmacnia szkliwo zębów i chroni je przed próchnicą. Lakierowanie zębów u dzieci powinno się powtarzać minimum dwa razy do roku, a najlepiej cztery razy.
Nakładanie floru to zabieg całkowicie bezbolesny. Jakie są przeciwwskazania do lakierowania zębów, zalecenia po zabiegu i czy po lakierowaniu można myć zęby?
Po zabiegu pacjenci często nie wiedzą, czy po lakierowaniu można myć zęby. W dniu zabiegu nie powinno się szczotkować zębów. Należy również pamiętać, że przez co najmniej dwie godziny po zabiegu nie należy spożywać żadnych posiłków ani nic pić.
Czym jest lakierowanie zębów?
Nie każdy ząb ma takie samo ryzyko zachorowania. Szczególnie zagrożone są obszary zębów, które są trudno dostępne dla szczoteczki do zębów. Bruzdy i wgłębienia na powierzchni żującej zębów trzonowych są idealnymi pożywkami dla bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.
U dzieci próchnica najczęściej szerzy się w trudno dostępnych zagłębieniach powierzchni żujących, tzw. szczelinach. Lakier ochronny na powierzchni może skutecznie i trwale chronić zęby dzieci i dorosłych przed próchnicą.
Bruzdy są pokrywane przez dentystę specjalnym syntetycznym lakierem, który zmniejsza podatność powierzchni żujących na próchnicę o 70 do 90 procent. Zabieg umożliwia dostarczenie zębom odpowiedniej dawki stężonego fluoru.
Lakierowanie zębów — przeciwwskazania
Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, ale nie zawsze można wykonać. Przeciwwskazaniem do lakierowana zębów są wszelkiego rodzaju stany zapalne i owrzodzenia w jamie ustnej. Zęby powinny być pozbawione kamienia nazębnego i osadów. W przeciwnym razie będzie nieefektywny — odpowiednia ilość fluoru nie wniknie w szkliwo. Przed lakierowaniem lekarz dentysta powinien zrobić dokładny przegląd stanu uzębienia i wyleczyć wszelkie ubytki.
Zalecenia po lakierowaniu zębów
Aby lakier, pokrywający zęby mógł stwardnieć i utrzymać się na zębach przez około dwanaście godzin, należy przestrzegać zaleceń. Lekarz stomatolog po wykonanym zabiegu zazwyczaj udziela pacjentowi niezbędnych wskazówek — czy i co można jeść, pić i czy po lakierowaniu można myć zęby.
Przez około dwie godziny po lakierowaniu nie należy spożywać pokarmów ani pić napojów. Ważne jest, aby w dniu zabiegu wyeliminować soki, słodzone napoje gazowane, owoce, a w szczególności cytrusy. W tym czasie zaleca się picie wyłącznie wody. Tego samego dnia nie wolno szczotkować zębów, należy też unikać nitkowania zębów. W przeciwnym wypadku lakier się nie utrzyma na zębach.
Zęby odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego potrzebują szczególnej ochrony przed nadwrażliwością, próchnicą i erozją. Stosowanie lakieru z fluorem jest jednym z uznanych środków zapobiegających tym zagrożeniom.