Jak-skutecznie-leczyc-paradontoze
Kategorie:

Jak skutecznie leczyć paradontozę?

Paradontoza to druga po próchnicy choroba, która może doprowadzić do utraty zębów. Na paradontozę chorują głównie osoby po 40 roku życia, przede wszystkim mężczyźni. W Polsce paradontoza występuje 5 razy częściej niż w innych krajach Europy Zachodniej.

Jak powstaje paradontoza?

Paradontoza, czyli choroba przyzębia, dotyczy ok. 70% dorosłych Polaków. Jej przyczyną najczęściej jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Prawidłowa pielęgnacja zębów polega na dokładnym szczotkowaniu zębów minimum 2 razy dziennie. Odpowiednio dobrana szczoteczka oraz pasta do zębów pozwalają na dokładne usunięcie resztek jedzenia oraz bakterii. Zęby należy szczotkować dokładnie przez ok. 2 min. Potem należy przeprowadzić nitkowanie, które usunie resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowej.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej sprawia, że na zębach odkłada się płytka nazębna. Początkowo jest miękka, ale z czasem twardnieje i stopniowo wnika w tkanki dziąsła, okostnej, ozębnej, cementu korzeniowego oraz kość wyrostka zębodołowego. W ten sposób tworzy się przestrzeń do przenikania bakterii w głąb przyzębia i utraty stabilności zęba.

Symptomy paradontozy

Choroba przyzębia rozwija się bardzo powoli i jej objawy początkowo są niezauważalne. Pierwszym sygnałem jest krwawienie dziąseł, które pojawia się podczas szczotkowania zębów lub gryzienia twardych produktów, np. marchewki, jabłka. Dziąsła stają się obrzmiałe oraz wrażliwe na dotyk i zmiany temperatury. To wtedy pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe, które jednak najczęściej są ignorowane.

Nieleczona choroba przyzębia prowadzi do nieprzyjemnego zapachu z ust, odsłonięcia szyjek zębowych, wydzielania się ropy oraz ruchomości zębów. To ostatni sygnał, by udać się do stomatologa.

Metody leczenia choroby przyzębia

Im leczenie zostanie podjęte wcześniej, tym rokowania będą lepsze i będzie można uratować zęba. Już pierwsze objawy powinny skłonić do wizyty u stomatologa, lecz powstaje pytanie jak skutecznie leczyć paradontozę?

Pierwszym zabiegiem jest usunięcie kamienia (skalking) oraz płytki nazębnej. Dzięki temu lekarz ma możliwość ocenienia stanu faktycznego paradontozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Bardzo często konieczne będzie leczenie antybiotykowe, które usunie resztki bakterii.

Kolejnym etapem jest uzupełnienie wszystkich ubytków w zębie i tkance przyzębia, dzięki temu ząb odzyska swoją pierwotną stabilność.

Leczenie parodontozy to proces długotrwały, wymagający cierpliwości od pacjenta i stomatologa, ale dzięki temu można uratować zaatakowane paradontozą zęby. Jest to znacznie tańsza obcja niż późniejsze wstawianie implantów.

Nieleczona choroba przyzębia powoduje wiele problemów w życiu codziennym. Przede wszystkim pojawiają się problemy z przeżuwaniem pokarmów, zwłaszcza tych twardszych, może wywoływać to problemy ze strony układu trawiennego.

Paradontoza niekorzystnie wpływa także na wygląd jamy ustnej. Opuchnięte dziąsła oraz odsłonięte szyjki zębowe wyglądają bardzo nieestetycznie, o pięknym uśmiechu można zapomnieć. Dodatkowo pojawiają się problemy z nieświeżym oddechem i niewyraźną mową.