przyczyna-prochnicy-zebow
Kategorie:

Przyczyna próchnicy zębów – jak jej zapobiec?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że próchnica zębów jest chorobą społeczną, która dotyczy praktycznie wszystkich krajów świata. Należy również mieć świadomość, że jest ona związana z warunkami cywilizacyjnymi. Jaka jest przyczyna próchnicy zębów? W jaki sposób można jej zapobiec?

Charakterystyka próchnicy zębów

Warto wiedzieć, że dominującą przyczyną rozwoju omawianej choroby jest obecność płytki nazębnej. W najprostszym możliwym ujęciu jest to lepki i miękki nalot, który ściśle przylega do powierzchni zębów. Można jednak pozbyć się go w trakcie szczotkowania czy czyszczenia nicią dentystyczną. Godny uwagi jest fakt, że składa się on z bakterii oraz węglowodanów. Warto wiedzieć, że odtwarza się po każdym szczotkowaniu. W przypadkum gdy podstawowa higiena jamy ustnej zostanie zaniechana, na płytce będą odkładać się sole mineralne. W konsekwencji doprowadzi to do powstania kamienia nazębnego. Jest to zatem główna przyczyna próchnicy zębów.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że próchnica zębów w pierwszej kolejności doprowadzi do demineralizacji szkliwa, co przyczyni się do osłabienia jego struktury i pozwala wnikać do kolejnych warstw danego zęba. Bardzo trudnym zadaniem jest wychwycenie początków choroby. W pewnym momencie na zębie pojawi się plama próchnicowa. Oczywiście z czasem zacznie ona ciemnieć. Godny uwagi jest fakt, że odwapniona warstwa szkliwa ulega uszkodzeniu, co może doprowadzić do powstania ubytku.

Należy mieć świadomość, że w przypadku próchnicy powierzchniowej dochodzi do nieodwracalnego ubytku w szkliwie. O próchnicy średniej można mówić wtedy, gdy zębina zostanie uszkodzona oraz na powierzchni zęba pojawi się ciemna plama. Dana osoba będzie miała głęboką próchnicę w momencie, w którym ubytek będzie sięgał do miazgi zębowej.

Próchnica zębów – skąd się bierze?

Warto wiedzieć, że próchnica rozwinie się, jeżeli zaistnieją cztery czynniki. Pierwszym z nich będzie obecność w jamie ustnej próchnicotwórczych bakterii rozkładających cukry do kwasów. Kolejny czynnik to nieprawidłowo zbilansowana dieta bogata we wspomniane cukry proste.

Bardzo istotne znaczenie ma także osobnicza podatność pacjenta, która jest wynikiem obciążenia genetycznego, twardości zębów czy nieprawidłowej pracy układu odpornościowego. Ostatnim czynnikiem jest czas przebywania cukrów w jamie ustnej.

Zapobieganie próchnicy

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jednym z bardziej istotnych filarów profilaktyki próchnicy jest zdecydowane ograniczenie w diecie pokarmów, które są bogate w cukry proste. Rekomendowane jest zadbanie o to, by zarówno kwaśne, jak i słodkie produkty nie pozostawały zbyt długo na zębach. Pokarmy wspomnianego typu powinny być bowiem dodatkiem do głównego posiłku. Świetnym rozwiązaniem będzie także zaplanowanie wieczornego szczotkowania po zjedzeniu ostatniego posiłku. Należy pamiętać, aby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Godny uwagi jest fakt, że szczoteczki elektryczne nie są skuteczniejsze od manualnych. Przyczyna próchnicy zębów może nie zostać zdiagnozowana przez stomatologa. Lekarz pomoże natomiast wyleczyć pacjenta z tej choroby.