Wiele osób nie jest zadowolonych z wyglądu swoich zębów. Nie podoba im się ich kształt, kolor, wielkość, a przede wszystkim przebarwienia występujące na szkliwie. Nie wszyscy mają równe i śnieżnobiałe zęby, mimo dbania o higienę jamy ustnej, jednak każdy chce mieć piękny i estetyczny uśmiech. Istotne jest to, że współczesna stomatologia poosiada skuteczne rozwiązania, aby to osiągnąć. Jedną z metod jest założenie licówek na zęby, co zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych. Jednak wcześniej warto udać się na wizytę do stomatologa i dowiedzieć się jak wygląda zabieg zakładania licówek oraz ile się je nosi.
Licówki, co warto wiedzieć przed ich założeniem?
Licówki to cienkie nakładki na zęby, przypominające łuski, które stosuje się, żeby poprawić estetykę wyglądu uzębienia. Jest to jedna z głównych metod uzupełnienia protetycznego. Na ogół wielkość nakładek wynosi między 0,5 a 0,7 mm. Stomatolog przykleja je do szkliwa przy użyciu specjalnego cementu. Umocowuje się je na licowej, czyli zewnętrznej powierzchni przednich zębów.
Jest kilka rodzajów nakładek w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane. Występują licówki akrylowe, licówki kompozytowe, licówki porcelanowe, licówki ceramiczne oraz licówki pełnoceramiczne. Ich zadaniem jest zamaskować wady zębów, mechaniczne uszkodzenia, pęknięcia oraz przebarwienia. Nakładki wykonane z akrylu przeważnie stosuje się jako licówki tymczasowe. Zakłada się je na okres np. dwóch tygodni przed umocowaniem mocniejszych i bardziej żywotnych. Dużą trwałość zapewniają licówki porcelanowe, których cena jest dużo wyższa od kompozytowych. Przed wykonaniem nakładek stomatolog pobiera odcisk zgryzu pacjenta. Po odpowiednim wymodelowaniu, nakładki wyglądem i barwą mają przypominać naturalne zęby pacjenta.
Najczęściej nie zakłada się jednej licówki, tylko kilka. Ilość umocowanych nakładek zależy od potrzeb danego pacjenta. Oczywiście przy większej liczbie trzeba liczyć się z poważnymi kosztami. Stomatolog musi też poświęcić więcej czasu na ich umocowanie. W niektórych przypadkach licówki zakłada się na jeden ząb, czy też kilka, które uległy mechanicznym uszkodzeniom, czyli złamaniom lub ukruszeniom. Specjalista po wcześniejszym oglądzie dobiera kolor nakładki tak, żeby pasował do całego uzębienia w celu ujednolicenia, co będzie wyglądać naturalnie.
Zdarza się, że licówki zakłada się również na zęby trzonowe, jednak tylko wtedy, gdy są one widoczne podczas mówienia, czy też uśmiechania się.
Licówki nie są koniecznością, ale opcją
Założenie licówek nie jest koniecznością. To zabieg mający na celu poprawę estetyki uśmiechu pacjenta. Dzięki lepiej wyglądającemu uzębieniu można poczuć się bardziej komfortowo podczas kontaktu i rozmów z innymi osobami. Licówki nie wpływają na poprawę zdrowia jamy ustnej, tylko pozwalają na nabranie pewności siebie i pozbycie się kompleksów oraz problemów z nieestetycznie wyglądającymi zębami. Nakładki pomagają zakryć przebarwienia, plamy oraz smugi występujące na szkliwie, a także nadmiernie widoczne bruzdy, czyli dołki i wgłębienia.
Niektóre osoby mają kompleksy z powodu diastemy, czyli przerwy pomiędzy przednimi zębami. Założenie licówek pozwala na jej zamaskowanie i nadanie uzębieniu nowego wymiaru. Nakładki świetnie sprawdzają się również przy korekcie kształtu i wielkości zębów, zatuszowaniu ukruszeń, uszkodzeń, a także złamań. Można je naklejać na pojedynczy ząb, jak również na kilka. Ich zaletą jest to, że w bezpieczny i bezbolesny sposób pozwalają na pozytywne zmiany w wyglądzie uzębienia. Oczywiście przed decyzją o ich założeniu istotne jest to, żeby skonsultować się ze stomatologiem, który wyjaśni wszelkie wątpliwości i odpowie na nurtujące daną osobę pytania.
Czy można założyć licówki na krzywe zęby?
Osoby, które chcą poprawić wygląd swojego uzębienia poprzez założenie licówek powinny zastanowić się, czy nie lepiej wcześniej skorzystać z leczenia ortodontycznego. Przy wadach zgryzu noszenie aparatu, mimo że długo trwa, to jednak przynosi bardzo dobre efekty wizualne. Konsultacja ze specjalistą pozwoli zorientować się, czy pacjent kwalifikuje się do założenia nakładek. Nadmiernie krzywe zęby mogą niestety to uniemożliwić.
Zbyt duże nierówności i np. stłoczenia często utrudniają dokładne mycie i czyszczenie zębów. Zalegająca płytka nazębna i niedające się usunąć resztki pokarmu powodują stany zapalne, a także wpływają na szybki rozwój próchnicy. W ten sposób zdrowie jamy ustnej zaczyna się pogarszać. Mocno krzywe zęby mogą nadmiernie naciskać na siebie nawzajem, co stwarza realne ryzyko ich uszkodzenia. Dlatego przy dużych wadach zgryzu lepiej jest najpierw poddać się leczeniu ortodontycznemu.
Licówki można założyć na zęby przy niewielkim stopniu skrzywienia, oczywiście po wcześniejszej aprobacie specjalisty, który powinien określić stopień krzywizny. Nakładki doskonale sprawdzą się przy zamaskowaniu niewielkich nieprawidłowości.
Jak długo utrzymują się licówki? Czy są na stałe?
O tym jak długo licówki będą utrzymywać się na zębach decyduje kilka czynników. Istotne jest to z jakiego materiału są wykonane. Kompozytowe mogą zużyć się średnio po pięciu, czy nawet siedmiu latach. Dużo trwalsze są natomiast porcelanowe, które mogą wystarczyć na dziesięć do nawet piętnastu lat.
Wiele zależy również od precyzji i doświadczenia stomatologa. Liczy się także odpowiednia technika zamocowania nakładek i rodzaj kleju jakim zostaną przytwierdzone do powierzchni zęba.
Licówka dłużej się trzyma, gdy pacjent właściwie o nią dba. Ważne żeby zwracał uwagę na prawidłową i systematyczną higienę jamy ustnej, a także regularnie udawał się na kontrolne wizyty do gabinetu stomatologicznego i stosował się do zaleceń specjalisty.
Licówki są wytrzymałe, jednak nie należy ich przesadnie obciążać, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Niewskazane jest obgryzanie paznokci, ani twardych przedmiotów np. ołówków, czy długopisów oraz rozgryzanie orzechów, jak też nasion np. słonecznika. Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas spożywania pokarmów, żeby nie doprowadzić do uszczerbku lub przebarwienia licówek.
Nawet przy właściwym dbaniu o nakładki mogą się one po pewnym czasie kwalifikować do wymiany, dlatego, że w trakcie użytkowania ścierają się i ulegają ukruszeniom.
Przeciwwskazania do noszenia licówek
Niestety nie wszystkie osoby mogą pozwolić sobie na założenie licówek. Oto najważniejsze przeciwwskazania:
– stany zapalne w jamie ustnej, a także choroby przyzębia oraz dziąseł,
– nadmierna krzywizna zębów, jak również wady zgryzu, które wpływałyby na zbytnie obciążanie licówek i ich odpadnięcie,
– brak zębów na obszarach bocznych,
– zęby słabe i zniszczone posiadające rozległe wypełnienia, a także po leczeniu kanałowym,
– szkliwo, które nie gwarantuje utrzymania się licówki,
– bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów,
– nieprawidłowe nawyki np. obgryzanie paznokci.