Fluoryzacja to bezbolesny zabieg, który chroni zęby przed demineralizacją szkliwa oraz hamuje szkodliwe działanie bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Na czym polega fluoryzacja? Jak przebiega i jakie są jej skutki uboczne?
Na czym polega fluoryzacja?
Fluoryzacja jest skuteczną metodą zapobiegania powstawaniu próchnicy na zębach. Fluor korzystnie działa na powierzchnię zębów, jednocześnie wspomagając ich prawidłową budowę. Zabieg fluoryzacji wzmacnia szkliwo i tworzy barierę ochronną dla niekorzystnie wpływających na powierzchnię zębów bakterii. Doskonale chroni przed tworzeniem się kamienia nazębnego.
Fluoryzacja to zabieg, który wykonywany jest w gabinecie dentystycznym. Jest to złożony proces, który rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem powierzchni zębów, a następnie nałożenie żelu, pianki lub lakieru z fluorem. Profilaktycznie w warunkach domowych powinno stosować się pasty oraz płukanki zawierające w swoim składzie związki fluoru. Fluoryzacja ma również na celu wzmacniać szkliwo.
Czym jest fluoryzacja?
Fluoryzacja to bezinwazyjny, bezpieczny, bezbolesny zabieg, który wykonuje się w gabinecie dentystycznym. Ten rodzaj profilaktyki kontaktowej jest ważnym elementem w profilaktyce przeciwpróchniczej. Fluoryzacja to procedura, która polega na naniesieniu na powierzchnię zębów preparatów występujących pod różnymi postaciami zawierających związki fluoru.
Ponadto istnieje fluoryzacja endogenna, która dzięki suplementacji produktów bogatych we fluor wchłania się bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Najwięcej mikroelementów zawierają ryby, ale zaliczyć do tej grupy można również herbatę, ryż, rośliny strączkowe, ryż, orzechy, wybrane rodzaje mięs oraz wodę mineralną.
Zabieg jest szczególnie polecany dla dzieci z uwagi na spożywanie dużej ilości węglowodanów, które przyczyniają się do powstawania zmian próchniczych na zębach.
Jak przebiega fluoryzacja?
Proces fluoryzacji rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów przez dentystę. Kolejnym krokiem jest nałożenie na oczyszczoną powierzchnię preparatu zawierającego związki fluoru. Preparat tworzy ochronną powłokę, która stopniowo uwalnia fluor, dlatego ważne jest, by po zabiegu nie spożywać posiłków oraz przyjmować napoi przez co najmniej 2 godziny.
Wyróżnia się również pianki z fluorem, które nakłada się na zęby na łyżkach do fluoryzacji, które trzyma się w jamie ustnej przez kilka minut. Po upłynięciu czasu resztki pianki należy dokładnie wypłukać.
Fluoryzacja – skutki uboczne
Fluoryzacja jest bezpiecznym zabiegiem, jednak może powodować skutki uboczne. Stomatolog po dokładnym wywiadzie oraz obejrzeniu powierzchni zębów dostosowuje preparat zawierający związki fluoru. Zastosowanie nieodpowiedniej ilości preparatu zawierającego fluor może być szkodliwa dla zdrowia.
Fluoroza to przewlekłe zatrucie fluorem. Objawia się białymi plamami na powierzchni szkliwa co w konsekwencji, zwiększa kruchość zębów oraz może powodować zaburzenia pracy różnych narządów. Zbyt silny środek może powodować zatrucie, nadmierne pocenie, osłabienie organizmu oraz bóle głowy czy brzucha. Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania tego zabiegu jest nadwrażliwość na fluor.