Cofanie dziąseł to proces chorobowy, który polega na odsłonięciu części korzenia zęba. Potocznie nazywany jest recesją i nasila się wraz z wiekiem. Cofanie się dziąseł może mieć podłoże genetyczne, natomiast związane jest ściśle z prawidłową higieną zębów. Dolegliwość ta może rozpocząć się od krwawienia dziąseł podczas nieprawidłowego mycia zębów. Dziąsła, które zostaną podrażnione, zaczynają się cofać i odsłaniać szyjki zębowe, przez co możemy czuć dyskomfort oraz dolegliwości bólowe.
Od czego cofają się dziąsła?
Jak już zostało to powyżej wspomniane, cofanie dziąseł może mieć uwarunkowania genetyczne. Ponadto inną przyczyną, którą bardzo często można zauważyć u osób, które cierpią na dolegliwość, jest odkładająca się płytka nazębna, a także towarzyszący jej kamień. Kolejną przyczyną, która może prowadzić do recesji dziąseł, może być nałogowe palenie tytoniu lub paradontoza. Dziąsła mogą również cofać się ze względu na nieprawidłowe ustawienie zębów. Ponadto dziąsła mogą cofać się, jeśli doszło do urazu zęba lub zębów, które prowadziło analogicznie do urazu tkanki dziąsła. Należy również pamiętać o regularnym odwiedzaniu stomatologa, ponieważ zły stan jamy ustnej również może doprowadzić do cofania się dziąseł.
Należy jednak wspomnieć, że przyczyny cofania się dziąseł nie mają tylko i wyłącznie podłoża genetycznego. Powstanie dolegliwości może wiązać się również z nieprawidłową higieną zębów. Zbyt intensywne szczotkowanie lub nitkowanie może przyczynić się do krwawienia dziąseł, a następnie do recesji. Jeżeli zauważasz problemy krwawiących dziąseł, to używaj szczoteczki z miękkim włosiem i dowiedz się, jaka jest prawidłowa technika szczotkowania zębów. Kolejną z przyczyn cofania się dziąseł może być bruksizm, ponieważ podczas zgrzytania zębów nieświadomie niszczymy szkliwo oraz dziąsła.
Jak odbudować cofające się dziąsła?
Cofanie dziąseł leczenie może odbywać się na różne sposoby. Wszystko uwarunkowane jest tym, w jakim stadium choroby zostanie zdiagnozowane. Na samym początku dentysta powinien ustalić co może stanowić przyczynę cofania się dziąseł i poinstruować o tym, jaki zabieg będzie wykonany i czy można z tym samodzielnie walczyć w domu. Czasem wystarczającym elementem walki z cofającymi dziąsłami może okazać się zmiana sposobu szczotkowania lub nitkowania zębów, lub w przypadku bruksizmu nakładanie specjalnego ochraniacza na zęby. Cofanie dziąseł leczenie może jednak opierać się na dentystycznych zabiegach prewencyjnych. Przykładowo może okazać się, że korzystne będzie zastosowanie skalingu lub wygładzenia powierzchni korzenia zęba. Najczęściej rozwiązania takie stosowane są u osób, które cierpią na parodontozę. Należy jednak podkreślić, że skaling, który polega na głębokim czyszczeniu, powinien wykonywać każdy co najmniej raz w roku.
Cofanie dziąseł leczenie może polegać na chirurgicznym pokryciu odsłoniętej części korzenia przy zastosowaniu różnych technik operacyjnych. Zabiegi te wykonywane są przez peridontologa. Lekarz specjalista w zakresie leczenia cofania się dziąseł dobierze odpowiedni sposób leczenia, w taki sposób, aby dolegliwości jak najszybciej minęły. Przy bardzo wysokim stadium choroby, muszą być przeprowadzone bardziej intensywne zabiegi. Do pokrycia recesji lekarz specjalista zazwyczaj stosuje podnabłonkową tkankę łączną, która pobierana jest z podniebienia pacjenta. Czasami jednak lekarze decydują się na zastosowanie innych materiałów, jak na przykład allogenny z powięzi szerokiej uda. Zabiegi, które wykonywane są przez peridontologa, poprawiają estetykę jamy ustnej, ale co najważniejsze pomagają zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości, które związane są z cofaniem się dziąseł.
Oczywiście z walką z cofającymi się dziąsłami możemy walczyć samodzielnie, wykorzystując domowe metody leczenia. Skuteczne będą tutaj wszelkie preparaty, takie jak kremy, maści, syropy oraz płyny, które zawierają aloes oraz szałwię. Ponadto, aby samodzielnie walczyć z cofającymi się dziąsłami, zalecany jest zakup specjalistycznych środków stomatologicznych. Bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz na zniwelowanie cofających się dziąseł jest picie rumianku oraz zielonej herbaty, ponieważ działają one w sposób łagodzący i hamują stan zapalny. Należy jednak pamiętać, że tego typu sposoby sprawdzą się wyłącznie u osób w podstawowym stopniu zaawansowania choroby.
Cofanie dziąseł leczenie – ile kosztuje odbudowa dziąseł?
Zabiegi plastyki dziąseł to specjalistyczne działania chirurgiczne, które mają za zadanie naprawić osuwające się dziąsła. Zabiegi te wykonywane są przy użyciu znieczulenia miejscowego, przez co są one całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Polecane są one głównie dla osób, które mają problemy z recesją dziąseł.
Cofanie dziąseł leczenie może przybrać różną formę, dlatego też ceny mogą różnić się od siebie. Głównym zabiegiem, który stosowany jest na cofające się dziąsła, jest gingiwoplastyka, która polega na odtworzeniu dziąseł. Ceny zabiegu rozpoczynają się już od 200 zł, natomiast należy pamiętać, że ostateczny koszt zależy od wybranego sposobu leczenia oraz stopnia zaawansowania choroby.