Próchnica butelkowa – objawy
Kategorie:

Próchnica butelkowa – objawy

Wiele osób nie ma pojęcia, jak powstaje próchnica butelkowa objawy nie zawsze są jednoznaczne. Jest to choroba tkanek twardych zęba, która może się pojawić nawet u niemowląt. Nazwa pochodzi od głównej przyczyny, czyli przedłużającego się karmienia butelką. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest próchnica butelkowa objawy powinny dać nam do myślenia.

Jak sprawdzić czy ma się próchnicę?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przedłużające się karmienie butelką nie jest jedynym czynnikiem wywołującym próchnicę butelkową. Można śmiało powiedzieć, że demineralizacja tkanek twardych zęba jest głównym objawem próchnicy. Jest ona wywołana działaniem bakterii kwasotwórczych, które namnażają się w bardzo szybkim tempie. To właśnie bakterie są odpowiedzialne za tworzenie płytki nazębnej w wyniku braku dbania o higienę zębów. Płytka nazębna to żółtawa struktura, która powoduje korozję szkliwa i bardzo szczelnie oblepia zęby.

Nie ulega wątpliwości, że klasycznym objawem próchnicy butelkowej są białe plamki na zębach mlecznych i ciemne plamki zlokalizowane przy linii dziąseł przednich zębów. Próchnica butelkowa objawy to także całkowita niechęć do jedzenia oraz płacz dziecka podczas spożywania pokarmu. Próchnica butelkowa najczęściej dotyczy dzieci powyżej 3. roku życia, ale może się też pojawić u niemowląt. Zazwyczaj zbyt długie karmienie dziecka butelką jest główną przyczyną próchnicy butelkowej.

Objawy próchnicy butelkowej

Karmienie dziecka w ten sposób skutkuje tym, że resztki jedzenia bardzo długo zalegają na zębach. Jest to naprawdę niebezpieczne, ponieważ pożywienie dla dzieci jest z reguły dosładzane w sztuczny sposób. Lepka konsystencja tego typu żywności jest dodatkowym minusem, ponieważ resztki jedzenia przyklejają się do zębów, które jeszcze nie są właściwie zmineralizowane. To z kolei prowadzi do powstawania bakteryjnej płytki nazębnej. Należy pamiętać, że obszary zębów, które mają styczność ze smoczkiem są najbardziej narażone. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że próchnica butelkowa bardzo szybko się rozwija i w ekspresowym tempie może się przenieść na pozostałe, zdrowe ząbki. Zabieg fluoryzacji powinien wystarczyć, jeśli u dziecka pojawią się jedynie smużki o białawym zabarwieniu lub niewielkie plamki.

Podczas fluoryzacji stomatolog nałoży specjalny preparat na zęby dziecka. W celu utrwalenia efektu dentysta może zalecić regularne używanie past zawierających fluor. Powinien też przedstawić wskazówki, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej dziecka. O zaawansowanym stopniu rozwoju próchnicy butelkowej mogą świadczyć czarne plamki na zębach. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej udać się do stomatologa, który zaproponuje inne metody leczenia. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Wtedy możemy mieć pewność, że leczenie zostanie przeprowadzone prawidłowo.

Popularną metodą jest impregnowanie zębów, które polega na użyciu roztworu azotanu srebra. W ten sposób można skutecznie zabezpieczyć zęby przed rozwojem próchnicy butelkowej. Należy pamiętać, że skutkiem zabiegu impregnacji jest chwilowe ściemnienie zębów. W skrajnych przypadkach trzeba będzie usunąć zęby, ale robi się to tylko wtedy, gdy próchnica butelkowa jest naprawdę mocno zaawansowana. Taki zabieg wykonuje się zawsze w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Czasami trzeba założyć korony wykonane ze stali nierdzewnej. Od stanu zębów mlecznych uzależnione są głównie rokowania w przypadku próchnicy butelkowej.

Leczenie próchnicy butelkowej

Zaawansowane zabiegi dentystyczne nie są konieczne, jeśli zmiany próchnicze nie są zbyt duże. Ekstrakcja musi zostać jednak wykonana, jeśli próchnica butelkowa doprowadziła do całkowitej demineralizacji tkanek twardych zęba. Warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach można skutecznie zapobiec próchnicy butelkowej. Podstawą jest profilaktyka, dlatego nie można zbyt długo karmić malucha butelką. Najważniejsze, żeby nie dopuszczać do tego, żeby maleństwo zasypiało z butelką. W takiej sytuacji znacząco się wydłuża kontakt zębów z pokarmem.

Na pewnym etapie można także zacząć korzystać z łyżeczki. Trzeba zwracać uwagę dziecku, żeby nie oblizywało łyżeczek i smoczków. W ten sposób dziecko naraża się na infekcję bakteryjną. Wielu rodziców jest zdania, że nie trzeba dbać o higienę jamy ustnej dziecka, jeśli nie ma jeszcze ząbków. Jest to naprawdę bardzo duży błąd, dlatego należy użyć gazika zwilżonego przegotowaną wodą do przemywania dziąseł. W ten sposób można skutecznie usunąć resztki pokarmu. Do mycia pierwszych ząbków należy użyć szczoteczki z miękkim włosiem.

Nie ulega wątpliwości, że dosładzane soczki oraz napoje trzeba wykluczyć z diety dziecka. Tego typu produkty zawierają dużo cukrów prostych, które prowadzą do postępu próchnicy. Próchnica butelkowa objawy powinien zobaczyć stomatolog. Na rozwój zmian próchniczych narażone są również niemowlęta, które zasypiają często z butelką z mlekiem w ustach. Próchnica butelkowa objawy początkowe występują na zębach przednich. Głównym źródłem problemu są zdecydowanie węglowodany.