Co na zapalenie okostnej?
Kategorie:

Co na zapalenie okostnej?

Wiele osób zastanawia się, co na zapalenie okostnej będzie najlepsze. Warto na początku wyjaśnić, czym jest okostna, ponieważ niektórzy nie mają nawet świadomości jej istnienia.

Jak rozpoznać zapalenie okostnej?

Należy pamiętać, że okostna to włóknista błona, która otacza kość i jest silnie ukrwiona oraz unerwiona. W tym artykule wyjaśnimy, co na zapalenie okostnej należy stosować. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że okostna pełni trzy zróżnicowane funkcje. Przede wszystkim chroni kości przed mechanicznymi urazami. Nasze kości są w stanie dużo wytrzymać właśnie dzięki okostnej. Jest również odpowiedzialna za ich regenerację oraz odbudowę za sprawą kościotwórczych komórek, czyli tak zwanych osteoblastów. Bez nich niemożliwa jest przebudowa tkanki kostnej i zrastanie się kości w przypadku złamania. Należy pamiętać, że odżywienie kości to trzecia ważna funkcja okostnej. Przez kanały Volkmanna przedostają się do kości naczynia krwionośne zlokalizowane w okostnej.

W ten sposób możliwe jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych tkance okostnej. Warto mieć na uwadze, że stanem zapalnym tkanki, która otacza kość jest zapalenie okostnej. Tego typu dolegliwość zagraża tak naprawdę wszystkim i to niezależnie od wieku oraz płci. W rzeczywistości nawet niemowlęta mogą zachorować. Nie ulega wątpliwości, że biegacze bardzo często chorują na zapalenie okostnej. Wyróżniamy zapalenie przewlekłe oraz ostre, a także zapalenie okostnej zęba. Silny i promieniujący ból kości jest charakterystycznym objawem zapalenia okostnej. Taki ból pojawia się nagle i z upływem czasu staje się coraz silniejszy.

Czym grozi zapalenie okostnej?

Opuchlizna nad kością może się pojawić u pacjentów ze stanem zapalnym okostnej. Jednocześnie pacjent może odczuwać klasyczne objawy stanu zapalnego, czyli dreszcze, bóle głowy, duszności oraz osłabienie organizmu. Może wystąpić również podwyższona temperatura ciała. Jeśli zastanawiasz się, co na zapalenie okostnej może pomóc to dobrze trafiłeś. Jeśli chodzi o zapalenie okostnej zęba to pacjent odczuwa zazwyczaj bardzo silny ból zęba, który uniemożliwia mówienie, picie oraz jedzenie. Lekarz zazwyczaj zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, żeby zdiagnozować te schorzenie. Skan kości również może być pomocny w potwierdzaniu zapalenia okostnej. Warto również wykonać MRI, które pozwala ujawnić obrzęk w miejscu, gdzie do kości przyczepione są mięśnie. Lekarz decyduje o metodzie leczenia na podstawie przeprowadzonych badań.

Z reguły na skutek nieleczonego urazu rozwija się ostre zapalenie okostnej. Może to być również efekt przedostania się do okostnej drobnoustrojów chorobotwórczych z obszarów zajętych stanem zapalnym. Warto pamiętać, że do rozwoju ostrego zapalenia okostnej mogą doprowadzić także infekcje w innych częściach ciała. Chodzi tu przede wszystkim o kiłę, która jest przenoszona drogą płciową lub infekcję dróg moczowych. Inne choroby, które skutkują zapaleniem okostnej to wszelkiego rodzaju nowotwory oraz białaczka. Na omawianą dolegliwość znacznie bardziej narażone są osoby mające problemy z krążeniem i chore na cukrzycę. Niemowlęta również mogą chorować na ostre zapalenie okostnej. Wtedy można mówić o zespole Caffeya-Silvermana, który występuje niezwykle rzadko. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że uwarunkowana genetycznie jest ta choroba. Gdy dziecko osiągnie wiek dwóch lat to objawy powinny ustąpić samoistnie.

Jaki jest domowy sposób na zapalenie okostnej?

Charakterystyczne objawy tego schorzenia to zaczerwienienie skóry oraz wyższa temperatura zajętych tkanek. Przeważnie dotyczy to kości długich oraz żuchwy. Do przewlekłego zapalenia okostnej może również doprowadzić narażenie na szkodliwe promieniowanie jonizujące lub zatrucie fosforem. Może to być również objaw niewłaściwego rozrastania się kości i skóry. W takiej sytuacji można mówić o przewlekłym zapaleniu okostnej kości długich. Sportowcy są szczególnie narażeni na przewlekłe zapalenie okostnej. Chodzi tu przede wszystkim o biegaczy oraz osoby podnoszące ciężary.

Do zmian zapalnych w obrębie tkanki chroniącej kości może doprowadzić ciągły nacisk na kości oraz stres. Pacjentom podaje się antybiotyki, żeby pozbyć się stanu zapalnego. Terapia przeważnie trwa dwa tygodnie, a lekarz podaje klindamycynę. Jest to substancja, która bardzo szybko przenika do tkanki kostnej. Można również stosować chłodzące okłady, gdy miejsce zapalenia jest opuchnięte. Żeby zmniejszyć odczuwany ból i przyspieszyć leczenie stanu zapalnego można też skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. Jednak nie można bez konsultacji z lekarzem udawać się samemu do fizjoterapeuty.

W niektórych sytuacjach zabieg chirurgiczny będzie niezbędny. Trzeba koniecznie zrobić przerwę w treningach, jeśli zbyt intensywne ćwiczenia są przyczyną zapalenia okostnej. Powinieneś unikać ćwiczeń, które najbardziej obciążają kości. Chodzi tu przede wszystkim o podnoszenie ciężarów, bieganie oraz skakanie. Co na zapalenie okostnej, jeśli domowe metody nic nie dały. Szczególną uwagę na swoją dietę powinny zwrócić uwagę osoby uprawiające sport. Dieta powinna zawierać owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze. Jeśli nie wiesz, co na zapalenie okostnej może jeszcze pomóc to warto zapytać swojego lekarza.