Każdy chce mieć piękne i białe zęby. Jednak nie zawsze odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala zachować zdrowy uśmiech. U wielu pacjentów rozwija się próchnica, która powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Również małe dzieci są nią dotknięte. Na taki stan rzeczy ma wpływ nie tylko zła higiena jamy ustnej, ale także styl życia. Dużym problemem wielu pacjentów jest także nadwrażliwość zębów na zimne i ciepłe posiłki. Dlaczego dochodzi do takiej dolegliwości? Jak można zaradzić temu problemowi? Nadwrażliwość zębów domowe sposoby czy są skuteczne?
Jak szybko zmniejszyć nadwrażliwość zębów?
Z pewnością choć raz każda osoba miała problem z dyskomfortem podczas jedzenia zimnych lodów lub piciem gorącego napoju. Taki stan rzeczy nie jest oczywiście normalny i nazywany jest nadwrażliwością zębów. Nieprzyjemne uczucie skutecznie przyczynia się do gorszego samopoczucia i dyskomfortu podczas jedzenia. Nadwrażliwość zębów domowe sposoby są stosowane przez wiele osób, które chcą szybko zmniejszyć tę przypadłość. Można także stosować inne metody, które przynoszą ukojenie.
W zębach znajdują się nerwy, które otoczone są tkanką. Ta tkanka nazywana zębiną i chroni nerwy. Dodatkowo zębina jest pokryta szkliwem, które z biegiem czasu u wielu osób się ściera. To z kolei powoduje, że dziąsła się cofają i zębina może się odsłonić. Odsłonięta zębina staje się wrażliwa i podczas spożywania posiłków mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości. Zakończenia nerwowe, do których docierają pokarmy o różnych stopniach temperatury, najczęściej gwałtownie reagują bólem.
Nadwrażliwość zębów domowe sposoby mogą przynieść szybką ulgę. Przede wszystkim należy myć zęby po każdym posiłku i unikać gorących i bardzo zimnych dań. Dobrze jest zrezygnować także z cytrusów i napojów gazowanych, które oddziałują na nerwy zębowe. Zimne napoje najlepiej pić przez słomkę, a po każdym posiłku dobrze jest przepłukać jamę ustną nawet zwykłą wodą.
Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?
Przyczyn nadwrażliwości może być kilka, choć najczęściej pojawia się ona z powodu odsłonięcia szyjek zębowych. Przede wszystkim należy regularnie chodzić na wizyty do gabinetu stomatologicznego i dbać o jamę ustną. Regularne usuwanie kamienia nazębnego skutecznie eliminuje namnażające się bakterie i dobroczynnie wpływa na dziąsła.
Osoby mające problem z wrażliwymi zębami powinny przede wszystkim prawidłowo szczotkować zęby. Muszą być wykonywane ruchy wymiatające od dziąsła do korony zęba. Szczotkowanie w poziomie powoduje, że szyjki zębowe mogą się odsłaniać. Zęby nie powinny być myte zaraz po posiłku. Należy odczekać około godziny, a w tym czasie dobrze jest użyć płynu z fluorem, który zmniejszy ilość bakterii. Codziennie powinna być stosowana pasta o niskim poziomie ścieralności. Na pewno należy unikać past wybielających i zabiegów medycyny estetycznej. Dobrze jest wybrać specjalną pastę do zębów wrażliwych, która zawiera odpowiednią kompozycję składników niwelujących nadwrażliwość i zasklepiającą niewielkie kanaliki zębowe. Dobrze jest także przestać palić, gdyż papierosy bardzo niekorzystnie wpływają na stan jamy ustnej.
Nadwrażliwość zębów domowe sposoby nie zawsze mogą pomóc. Na pewno należy udać się do gabinetu stomatologicznego i sprawdzić przyczynę tego stanu. Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych badań lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednią metodę leczenia i złagodzić objawy.
Co zrobić, kiedy bolą wszystkie zęby?
Osoby borykające się z problemem nadwrażliwości zębów mogą odczuwać duży dyskomfort. Przede wszystkim jedzenie nie sprawia przyjemności, a jedzenie niektórych potraw jest praktycznie niemożliwe. Ból czasami przenosi się na wszystkie zęby i ciężko jest normalnie funkcjonować. Na pewno pierwsze oznaki nadwrażliwości należy od razu skonsultować z lekarzem. Czasami nadwrażliwość zębów domowe sposoby potrafią zwalczyć, ale najczęściej wymagane jest także dodatkowe leczenie.
W przypadku bólu zębów należy od razu zmienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem. Dobrze jest postawić na elektryczną lub soniczną szczoteczkę, która dokładniej czyści zęby i usuwa znacznie lepiej osad z zębów. Nie wolno zapomnieć o wykonywaniu określonych ruchów podczas mycia, a także odpowiedniej paście do zębów. Dobrze jest mieć także specjalny płyn do płukania jamy ustnej przeznaczony do zębów wrażliwych. Bardzo ważną czynnością jest także nitkowanie, które pozwala usunąć resztki jedzenia spomiędzy szczelin, do których ciężko jest dotrzeć szczoteczką.
Prawidłowa higiena jamy ustnej w dużej mierze przyczynia się do zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu przez długie lata. Należy jednak pamiętać, że dentystę należy odwiedzać przynajmniej raz w roku. Nie wolno zapomnieć o dzieciach, które powinny być umawiane na wizytę już od momentu pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Regularne kontrole stomatologiczne pozwolą zachować zdrowe zęby na dłużej. Na stan jamy ustnej wpływ ma także styl życia. Warto zadbać o sen i znaleźć czas dla siebie. Należy unikać stresu i zadbać o zrównoważoną dietę bogatą w świeże warzywa i owoce.