Nowoczesna implantologia dostarcza innowacyjnych rozwiązań protetycznych wpływających zarówno na wygląd pacjenta, jak i jego stan zdrowia. Należy bowiem wiedzieć, że braki w uzębieniu wiążą się na przykład z zaburzeniem symetrii twarzy lub pojawiającymi się uporczywymi dolegliwościami bólowymi lub dysfunkcją stawów w obrębie jamy ustnej. Tego typu leczenie rekonstrukcyjne jest wieloetapowe oraz czasochłonne. Wielu pacjentów pyta zatem: jak długo trwa wstawienie implantu zęba?
Wstawienie implantu zęba – czas zabiegu
Jak wspominano powyżej implantacja jest procedurą bardzo skomplikowaną oraz wymagającą nakładu pracy i czasu. Obejmuje ona etapy przed zabiegiem, sam zabieg oraz dalsze leczenie. Rozpoczyna się ona wstępną konsultacją i wywiadem stomatologicznym, badaniem klinicznym, planowaniem leczenia czy zgodą na zabieg. Zaś po jego wykonaniu konieczne jest całkowite wygojenie ran. Przebiega ono w sposób dość zróżnicowany u pacjentów ale przyjąć można, że wynosi ono od dwóch do sześciu miesięcy.
Wstawienie implantu zęba – charakterystyka
Jak wspomniano powyżej zabieg implantacji wymaga konsultacji wstępnej, podczas której omawiane są oczekiwania i wątpliwości pacjentów, ryzyko zabiegu oraz czas jego trwania i koszty. Podczas prowadzonego z pacjentem wywiadu stomatologicznego zbierane są informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta, przebytych zabiegów i operacji, przyjmowanych leków, a także występowania schorzeń nieumożliwiających implantację takich jak na przykład osteoporoza, choroby serca, tarczycy, nerek, zaburzenia krzepnięcia czy istnienia nałogów, w tym palenia papierosów.
Następnie wykonywane jest badanie kliniczne jamy ustnej pacjenta, podczas którego obserwuje się ewentualne stany zapalne jamy ustnej, krwawienie dziąseł czy zwiększoną ruchliwość zębów. Badanie może zostać rozszerzone o zdjęcia radiologiczne czy tomografię komputerową.
Pomagają one ocenić stan kości pacjenta stan kości, w tym ich gęstość czy stopień zaniku, a to z kolei pomaga planować proces impantologiczny. Uzupełnieniem diagnostyki są badania krwi. Podczas nich monitoruje się między innymi poziom cukru czy hormonów, morfologię oraz OB. Dysponując powyższymi danymi implantolog może właściwe zaplanować leczenie oraz określić wymaganą ilość i rozmiary implantów. W dalszej kolejności przeprowadzany jest zabieg wszczepienia sztucznego korzenia, a następnie okres rekonwalescencji. Okres gojenia wynosi od trzech do sześciu miesięcy, przy czym w żuchwie jest on krótszy niż w szczęce.
Dla powodzenia leczenia bardzo istotne są pierwsze dni i tygodnie po wykonanym zabiegu, kiedy dochodzi do integracji implantu z ciałem pacjenta. W tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość powstania stanu zapalnego tkanek miękkich i kości. Z uwagi na to pacjent musi stosować się ściśle do zaleceń lekarza.
Etapy wszczepiania implantu zęba
Zabieg implantacji wykonywany jest w znieczuleniu i w warunkach pełnej sterylności. Obejmuje on w pierwszej kolejności przygotowanie miejsca wszczepu, a następnie umieszczenie w nim implantu. Otwór wykonywany jest za pomocą wierteł, których wymiary są analogiczne do rozmiarów implantu. Proces trwa około 20 minut, a pacjent nie odczuwa żadnych przykrych dolegliwości. Implantacja może przebiegać jednoetapowo z wykorzystaniem śruby gojącej, lub dwuetapowo.
W pierwszym wypadku nie ma konieczności ponownego odsłonięcia implantu, lecz zabieg niesie ze sobą ryzyko wystąpienia stanu zapalnego dziąsła i kości. W metodzie dwuetapowej po wprowadzeniu implantu jest on zamykany śrubą zamykającą. Po etapie gojenia dochodzi do ponownego odsłonięcia implantu i wymiany śruby na gojącą. Po kolejnych trzech tygodniach możliwa jest protetyczna odbudowa zębów.