Każdy z nas może w pewnym momencie zaobserwować, że na naszych zębach pojawiają się białe plamki bądź białe pasma. Ich pojawianie się najczęściej jest spowodowane różnymi przyczynami, z tego powodu nie warto ich lekceważyć. Fluoroza szkliwa to problem z przebarwieniami na naszych zębach, która może oczywiście dotyczyć również naszych dzieci. Zdecydowanie warto wiedzieć, jakie są przyczyny pojawiających się białych plamek na naszych zębach oraz w jaki sposób należy je leczyć. Dzięki podjęciu działań dziś, w przyszłości unikniemy być może utraty zębów.
Czym jest fluoroza?
Fluoroza szkliwa należy do schorzeń, które są spowodowane występowaniem nadmiernej ilości fluoru w naszym organizmie. Do najczęstszych postaci zaliczamy fluorozę zębów, która w dalszej kolejności jest uważana za zaburzenie pochodzenia rozwojowego. Do charakterystycznych objawów należy występowanie białych plamek oraz przebarwieniach na zębach stałych. Fluor dostarczamy wraz z pożywieniem, wodą pitną bądź pastą do zębów. Zwłaszcza u małych dzieci uznaje się fluorozę za typowe zaburzenie rozwojowe, ponieważ nadmierna ilość tej substancji zajmuje zalążki zębów stałych w okresie rozwoju naszego szkliwa. Objawy ogólnoustrojowe to efekt występowania fluoru u osób dorosłych. Choroba ta obejmuje najczęściej kości oraz stawy, a zdarza się, że dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych bądź układu nerwowego.
Jakie są objawy fluorozy?
Choroba jaką jest fluoroza szkliwa posiada charakterystyczne objawy, dzięki którym od razu jesteśmy w stanie rozpoznać, że z naszym szkliwem dzieje się coś niedobrego. Mogą pojawić się na zębach plamy lub pasma w kolorach od kredowobiałego do brunatnego – jest to zależne od stadium choroby. Lekarze czasem zauważają u pacjentów cierpiących na tę dolegliwość nawet ubytki szkliwa widoczne gołym okiem, zmiany kształtu zęba i zagłębienia. Problemy z kośćmi to skutek przyjmowania przez osoby dorosłe nadmiernej ilości fluoru przez dłuższy czas. Fluoroza może również sprawić, iż będziemy odczuwać m.in. usztywnienie kręgosłupa, zmniejszoną ruchomość stawów. Pojawią się zaburzenia w metabolizmie kości, a w rezultacie może także dochodzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego i nerek. Te skutki brania fluoru są bardzo niebezpieczne. Należy uważać z przyjmowaną jego ilością.
Jak leczyć fluorozę
Stała opieka stomatologiczna to nieodłączna pomoc przy leczeniu fluorozy zębów, zarówno u dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych. Leczenie polega w skrócie na uzupełnieniu ubytków, które powstają w szkliwie, za pomocą płynnych materiałów kompozytowych i hydroksyapatytu, który potrafi odnawiać szkliwo i prowadzić do jego remineralizacji. Są przypadki, w których stosuje się ścieranie szkliwa bądź wybielanie zębów, a w ostateczności zakładanie licówek. Koniecznością jest zaprzestanie z korzystania z pasty do zębów oraz innych produktów stosowanych do ich pielęgnacji, które zawierają w swoim składzie fluor. Bardzo ważna jest również prawidłowa codzienna higiena zębów – dokładne szczotkowanie oraz używanie nici dentystycznej.