Zatrzymanie zęba to częste zjawisko. Wiele osób kojarzy je z „zębami mądrości”, jednak do zatrzymania może dojść w przypadku wszystkich zębów znajdujących się w jamie ustnej. Po odpowiedniej diagnozie specjalista jest w stanie naprawić ten defekt poprzez odsłonięcie zęba zatrzymanego z założeniem zamka.
Co to jest zatrzymany ząb?
Ząb zatrzymany jest w pełni wykształcony pod względem anatomicznym, jednak z różnych przyczyn nie wyrżnął się on ponad powierzchnię dziąsła. Zatrzymanie zęba może być całkowite lub częściowe. O zębie całkowicie zatrzymanym mówi się, gdy w całości pozostał w kości szczęki. Częściowo zatrzymany wystaje trochę ponad linię dziąsła, ale nie wyrżnął się całkowicie.
Do zatrzymania dochodzi najczęściej, gdy w łuku zębowym nie ma miejsca na nowe zęby. Tak dzieje się w przypadku ósemek. Inną przyczyną jest zbyt późne wypadnięcie zęba mlecznego. Blokuje on wtedy ząb stały, który nie może wydobyć się na powierzchnię. Przyczyn jest bardzo dużo, dlatego ważny jest regularny przegląd uzębienia u specjalisty.
Jeżeli dojdzie do zatrzymania stomatolog musi wykonać specjalny zabieg. Jednym z nich jest odsłonięcie zęba zatrzymanego z założeniem zamka.
Odsłonięcie zęba zatrzymanego.
Wszystkie niepokojące objawy należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą. Kiedy zdiagnozuje on problem zleci wykonanie zdjęcia RTG, dzięki, któremu będzie można dokładnie zlokalizować ząb zatrzymany, zobaczyć jego wielkość i ułożenie. Bardzo często ząb zatrzymany należy usunąć, w innych przypadkach wykonuje się odsłonięcie zęba zatrzymanego z założeniem zamka.
Odsłonięcie zęba zatrzymanego to zabieg, który zazwyczaj wykonuje się na kłach i siekaczach. Po sprawdzeniu zdjęcia rentgenowskiego chirurg stomatologiczny przystępuje do działania. W pierwszym etapie zabiegu wycinana jest śluzówka wokół zęba zatrzymanego, prowadzi to do osłonięcia zęba. Lekarz pozostawia niewielką część tkanek miękkich wokół korony zęba zatrzymanego. W zależności jak ząb jest ułożony odsłonięta zostaje jego połowa lub większą część. Nie należy obawiać się bólu, ponieważ zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Na odsłoniętą część dziąsła zakładany jest opatrunek chirurgiczny na okres jednego tygodnia. Ma to zapobiec przerostowi dziąsła. Tkanki wokół zęba zatrzymanego przyjmują odpowiedni kształt w okresie od 2 do 3 tygodni. Pacjent otrzymuje na ten czas odpowiednie wytyczne od specjalisty, wymagana jest odpowiednia higiena jamy ustnej. W przypadku dolegliwości bólowych można korzystać z leków przeciwbólowych. Dieta nie powinna prowadzić do podrażnienia miejsca poddawanego zabiegowi. Po tym czasie można przejść do kolejnego etapu.
Przytwierdzenie zamka ortodontycznego.
Kiedy dziąsło wokół zęba przybierze odpowiedni kształt można przejść przytwierdzenia zamka ortodontycznego.Ta część zabiegu odbywa się u ortodonty. Polega to na zamontowaniu zamka ortodontycznego na powierzchni zęba oraz przymocowaniu specjalnego łańcuszka. Dzięki temu ząb zatrzymany zostanie wprowadzony do łuku zębowego.
Niestety ta część leczenia jest długotrwała, może trwać od 2 do 3 lat. Choć długość leczenia może na początku przerażać to warto się go podjąć, ponieważ efekty są tego warte. Przez cały okres należy pozostać pod stałą opieką ortodonty, który co jakiś czas będzie sprawdzał efekty.