Erozja szkliwa jest uszkodzeniem, które zalicza się do ubytków stomatologicznych. Jej przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, począwszy od kwaśnej diety, poprzez wrzody, aż po kwasicę. Warto wiedzieć, jakie są objawy erozji szkliwa, a także jak powinno się ją leczyć.
Dlaczego schodzi szkliwo z zębów?
Odpadające szkliwo zębów to zjawisko, które zachodzi na skutek kwasowego uszkodzenia tkanki pokrywającej ząb. Erozja zębów to problem, który dotyka wiele osób, jednak w ostatnich latach można znacznie zauważyć częstotliwość jej występowania. Wszystko przez nieprawidłowe nawyki dietetyczne.
Przyczyn erozji szkliwa tak naprawdę jest bardzo wiele. Najczęściej odpadające szkliwo z zębów jest spowodowane spożywaniem zbyt dużej ilości kwaśnych pokarmów. Na erozję może więc wpływać jedzenie dużych ilości cytrusów, soków owocowych, napojów gazowanych, bądź też wina.
Warto również wziąć pod uwagę, że erozja szkliwa może być spowodowana czynnikami zawodowymi, bądź też zażywanymi lekami. Bardzo często jest ona skutkiem stanów chorobowych takich jak refluks, przewlekłe zapalenie żołądka, wrzody, a także zaburzenia odżywiania.
Jak leczyć erozję szkliwa?
Dobra wiadomość jest taka, że odpadające szkliwo z zębów da się skutecznie leczyć. Jednak konieczna w tym celu będzie wizyta u lekarza stomatologa. Tego typu ubytki zębów trzeba w odpowiedni sposób odbudować. Zadaniem lekarza będzie oczyszczenie ubytku, a następnie wypełnienie go przy pomocy odpowiednio dobranych materiałów. Jeśli uszkodzenie jest bardzo rozległe i niemożliwe do naprawienia, można rozważyć leczenie protetyczne, czyli założenie korony bądź licówek.
Jeśli na skutek erozji szkliwa pacjent odczuwa znaczną nadwrażliwość zębów, dentysta może zalecić stosowanie specjalnych past do zębów. Zawierają one związki potasu oraz fluorku. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że leczenie erozji to nie tylko odtworzenie uszkodzonych zębów, ale także przede wszystkim – wyeliminowanie przyczyny, która ją spowodowała.
Odbudowa szkliwa
Osoby zastanawiające się, jak odbudować odpadające szkliwo z zębów, z pewnością będą zawiedzione, słysząc, że szkliwo nie ulega regeneracji. Dlatego o wiele lepiej sprawdza się profilaktyka, która ma za zadanie zapobieganie erozji.
Przede wszystkim, w codziennej higienie warto zrezygnować z mocno wybielających pas do zębów, ponieważ mają one właściwości ścierające szkliwo. Dodatkowo, niewskazane są szczoteczki do zębów o twardym włosiu, które mogą uszkadzać zęby. Podczas szczotkowania zębów nie warto wywierać zbyt mocnego nacisku na powierzchnię zęba.
Warto wspomnieć o tym, że nowoczesna stomatologia oferuje pacjentom preparaty, które bogate są w aktywne mikrocząsteczki, które pod względem swojej budowy przypominają ludzkie szkliwo. Wnikają one wgłąb uszkodzeń, umożliwiając powierzchowną odbudowę uszkodzonego szkliwa. Regularne stosowanie tych preparatów znosi również nadwrażliwość zębów.
Samo szkliwo można wzmacniać, regularnie żując gumę do żucia, która pomaga utrzymywać w ustach prawidłowe pH.