Bruksizm jest przypadłością, o której wiele osób zupełnie nic nie wie. Dopiero wtedy, gdy zwróci na nią uwagę partner lub partnerka, a stomatolog potwierdzi, że ma się z nią do czynienia, wiele osób uświadamia sobie o istniejącym problemie. Bruksizm co to za choroba i jak ją leczyć?
Przyczyny Bruksizmu
Bruksizm co to za choroba? Jest to przypadłość, która określana jest jako patologiczne pocieranie zębami szczęki o zęby żuchwy. Jest to przypadłość, która przez specjalistów zaliczana jest do grupy schorzeń występujących w czasie snu, czyli do parasomnii. Kto najczęściej cierpi na tę chorobę? Jak wskazują statystyki, najczęściej dotyka ona osoby w wieku od 25 do 45 lat.
Nie jest to oczywiście norma, ponieważ zdarza się, że na bruksizm cierpią również małe dzieci, a także osoby w podeszłym wieku. Jakie są przyczyny powstawania tej choroby? Wiele osób uważa, że spowodowana jest ona nadmiernym stresem. Oprócz jednak tego bardzo często powodem może być predyspozycja genetyczna, wady zgryzu czy też wady jamy ustnej. Jako powód często wymienia się także nerwicę, nieprawidłowo dobraną plombę oraz zmiany zachodzące w układzie nerwowym.
Bruksizm – jak rozpoznać?
Bruksizm co to za choroba i jak ją rozpoznać? Pytanie to jest dla wielu osób poważnym kłopotem, ponieważ często przez wiele lat można żyć z tą przypadłością i nie zdawać sobie z niej zupełnie sprawy. Jeśli nie zwróci na nią uwagi partner lub partnerka, to dowiedzieć się o niej można dopiero u dentysty podczas okresowej kontroli. Widoczne bowiem będą na zębach liczne ubytki klinowe, a także pojawiać się będzie krwawienie dziąseł, starcia i uszkodzenia zębów.
Bardzo często osoby cierpiące na tę chorobę wybudzają się w nocy z mocno zaciśniętymi zębami, mając spore trudności z rozwarciem szczęki. Innego typu częstym objawem ułatwiającym rozpoznanie tej choroby jest pojawiający się problem z mięśniami mimicznymi i żwaczowymi, a nawet z mięśniami podpotylicznymi czy też z obręczą barkową. Niezwykle częstym objawem bruksizmu jest mocny ból głowy oraz bóle pleców, barków, a także ucha. Dodatkowo u wielu pacjentów pojawiają się problemy ze słuchem.
Bruksizm – jak leczyć?
Jak więc widać, bruksizm to naprawdę poważna choroba. Nie tylko jest źródłem dyskomfortu i pogorszenia się jakości życia, lecz również może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak można bruksizm leczyć. Jak się okazuje, leczenie bruksizmu powinno być ściśle powiązane z powodem jego pojawiania się. Jeśli związany jest on np. ze stresem, leczenie powinno polegać na jego minimalizacji.
Z drugiej strony, jeśli powodem pojawienia się bruksizmu jest wada zgryzu, priorytetem powinno być leczenie aparatem ortodontycznym czy też poprzez odpowiednie zabiegi wyrównania zgryzu. Bardzo często stosowaną metodą leczenia bruksizmu jest botoks, który wstrzykiwany jest w żwacze. Celem tego zabiegu jest częściowe ich osłabienie poprzez zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co minimalizuje odruch zaciskania szczęki.