Jak długo goi się suchy zębodół?
Kategorie:

Jak długo goi się suchy zębodół?

Dbanie o posiadane zęby wiąże się z ogromną ilością obowiązków, a także często bólu i cierpienia. Mowa tu oczywiście o skomplikowanych zabiegach dentystycznych, które przeprowadzane są w celu leczenia, ale także ratowania zębów. Niestety zdarza się również i tak, że danego zęba nie da się uratować, a to grozi jego ekstrakcją. Wiąże się to z ryzykiem powstania suchego zębodołu. Wiele osób zastanawia się wtedy, jak długo goi się suchy zębodół i jakie są przyczyny jego powstawania.

Przyczyny suchego zębodołu

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak długo goi się suchy zębodół, w pierwszej kolejności musi zrozumieć, czym on jest, a także jakie są powody jego powstawania. Jak to więc wygląda w szczegółach? Suchy zębodół to powikłanie po ekstrakcji zęba, które może dotknąć nawet około 5% pacjentów. Objawia się to dość dużym, narastającym stopniowo bólem, który pojawia się około 3-4 dni po zabiegu.

Jakie są przyczyny takiego zjawiska? Odpowiedzialne jest za to nieprawidłowe wykształcenie się skrzepu po ekstrakcji. Dzieje się tak w zdecydowanej większości wtedy, gdy pacjent nie przestrzega zaleceń lekarza. Przykładowo do utraty skrzepu może dojść w sytuacji, gdy niedługo po zabiegu pacjent zje ciepły posiłek lub też wypije ciepły napój. Utratę skrzepu może spowodować także mechaniczne uszkodzenia go poprzez jedzenie twardych produktów, czyli np. orzechów. Niezalecane jest także płukanie jamy ustnej po zabiegu lub też mycie zębów w miejscu, gdzie wykształca się skrzep.

Suchy zębodół – leki

Suchy zębodół to naprawdę bardzo poważna przypadłość. Wiąże się nie tylko z dużym bólem, lecz przede wszystkim z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, które mogą doprowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. Żeby nie dopuścić do tak poważnych komplikacji zdrowotnych, jak tylko pojawi się problem z suchym zębodołem, czym prędzej należy udać się do stomatologa w celu wyleczenia tej przypadłości.

Na czym takie leczenie będzie polegało? W pierwszej kolejności bardzo dokładnie wyczyszczona zostanie rana z resztek pokarmu, ropy czy też innych niepożądanych substancji. Następnie całość zostanie przepłukana solą fizjologiczną. Bardzo często stosowane są w tym wypadku również specjalne leki, które posiadają działanie przeciwbólowe, aby zminimalizować cierpienie pacjenta, lecz także przeciwzapalne, które pozwolą uchronić go przed poważniejszymi konsekwencjami zaniedbań.

Suchy zębodół – jak przyspieszyć gojenie

Suchy zębodół potrafi sprawić naprawdę wiele nieprzyjemności. Nic więc dziwnego, że dużo osób zastanawia się nad tym, jak przyspieszyć jego gojenie się. W pierwszej kolejności należy się jednak dowiedzieć, jak długo goi się suchy zębodół. Jeśli przestrzega się wszystkich zaleceń lekarza, to wszystko powinno wrócić do normy w ciągu kilku dni. Oczywiście proces leczenia może się wydłużyć nawet do 2 tygodni, jeśli nie będzie się słuchało zaleceń lekarza. Wiele osób w takiej sytuacji zastanawia się nad tym, jak przyspieszyć leczenie. Tak naprawdę nie ma jakiegoś skutecznego na to sposobu. Jedyne co należy koniecznie robić to trzymać się wszystkich zaleceń specjalisty.