Do lekkiego ukruszenia zęba może dojść nawet wskutek ugryzienia jakiegoś twardszego produktu. Zęby z natury słabe są podatne na tego rodzaju uszkodzenia, dlatego niestety łatwo da się je naruszyć i przez to pogorszyć ich wygląd. Czy jednak taki delikatnie ukruszony ząb wymaga w ogóle naprawy? No i w jaki sposób go odbudować, jeżeli dojdzie się do wniosku, że ta naprawa jest mu potrzebna?
Ukruszony ząb – przyczyny i objawy
Ukruszenie zęba w większości przypadków jest skutkiem typowego uszkodzenia mechanicznego. Pomimo tego, że szkliwo ogólnie rzecz biorąc cechuje się wysokim poziomem twardości, nawet ono może zostać naruszone, zwłaszcza w przypadku gdy dojdzie do poważniejszych wypadków – np. tych komunikacyjnych. Ukruszenia zębów często zdarzają się sportowcom, zwłaszcza tym uprawiającym sporty kontaktowe bądź wyczynowe. Niemalże każdy bokser czy karateka miał z nimi kiedyś do czynienia. Mogą one powstać też podczas jedzenia twardszych produktów, czyli np. niektórych gatunków mięs bądź słodyczy, zwłaszcza cukierków.
To, czy w wyniku zaistnienia powyższych sytuacji dojdzie do ukruszenia zęba, zależy natomiast od jego wytrzymałości, która zależna jest z kolei od higieny jamy ustnej. Próchnica zawsze będzie tę wytrzymałość poważnie obniżać. Równie negatywny wpływ ma na nią bruksizm, albowiem osoby, które mają tendencję do zaciskania zębów, w pewnym stopniu same je sobie ścierają i często też kruszą.
Jak odbudować ukruszony ząb?
Nawet bardzo delikatnie ukruszony ząb powinien zostać jak najszybciej odbudowany. Niewielkie z pozoru uszkodzenie potrafi przerodzić się w coś poważniejszego, a wtedy oczywiście ciężej będzie się nim zająć, a leczenie okaże się bardziej kosztowne. W przypadku gdy wskutek uszkodzenia zęba dojdzie do odsłonięcia miazgi zęba, rozwinąć może się nawet poważniejsza infekcja. Takim sytuacjom trzeba koniecznie zapobiegać. W tym celu z ukruszonym zębem należy czym prędzej zgłosić się do dentysty, by ten zaproponował już pacjentowi najlepszą metodę odbudowy.
To, w jaki sposób ząb zostanie odbudowany, zależy bowiem od typu uszkodzenia i jego skali oraz tego, czy doprowadziło ono do odsłonięcia miazgi. Na ogół w przypadku tych niewielkich urazów zupełnie wystarczalne okazuje się klasyczne wypełnienie światłoutwardzalne. Jeżeli natomiast ukruszenie jest bardziej widoczne, możliwe że konieczne okaże się zastosowanie specjalistycznego wypełnienia protetycznego, czyli np. licówki albo w skrajnych przypadkach nawet implantu.
Ile kosztuje naprawa ukruszonego zęba
Cena zależy oczywiście od metody odbudowy. Założenie implantu będzie wiązać się z dość dużym kosztem, podobnie zresztą jak zastosowanie licówki, jednakże na ogół taki delikatnie ukruszony ząb spokojnie można zreperować przy pomocy bondingu. Bonding jest niczym innym jak najpopularniejszym typem wypełnienia, z pomocą którego można nadać szkliwu odpowiedni dla niego kształt. Cena zabiegu wynosi na ogół od dwustu do trzystu złotych. Licówki są więc dużo droższe, gdyż ich ceny zaczynają się zwykle od tysiąca pięciuset złotych.